Pizza

Každý pekař pizzy vás na váš dotaz ujistí, že on peče pizzu pouze podle originálního receptu. Věříte všem, nebo nevěříte nikomu? Jen taková by měla být: tenoulinká, s křupavě křehkým základem.

Co pít

Co pít k pizze? Tak tady se názory rozcházejí. Ti žízniví přísahají na Arneis nebo Vernaccia. Pijáci značkových vín pak na všechno, co je mezi Tignanellem a Solaiou ještě jinak dobré a drahé. Toskánská frakce je pro chianti.

Jak se jí

Zajedno jsou všichni pouze v tom, jak se taková pizza jí. Pizza se rozkrájí jako koláč a pak - bez nože a bez vidličky - se jí rukou. A to od špičky, který musí být na povrchu křupavý a uvnitř nadýchaný.

Historie pizzy

Předchůdce dnešní pizzy připravovali již starověcí Egypťané v podobě jednoduchých plochých koláčů. Od nich je časem převzali Římané. Název pizza je odvozen ze slova picea, které pochází z neapolského dialektu italštiny. Označovaly se jím pečené placky z kynutého těsta, na které se kladly další ingredience. Již na konci 17. století vznikali první pizzerie. V 18. století se začalo s přidáváním rajčat a tím vlastně vznikla pizza v podobě jak ji dnes známe.

O další rozvoj pizzy se postarali italští přistěhovalci v Americe, kam si své technologie přinesly s sebou. Pizzu Margherita pekli s mozarellou a oregánem . Postupem času ji začali připravovat nikoli v peci, ale na pánvi a její forma se do roku 1945 přizpůsobila americkému fast food stylu. První oficiální americká pizza měla název Chicago-Style a pochází z roku 1943.

V roce 1948 se začalo prodávat první předpřipravené pizza-těsto. V 50. až 60. letech se v Americe stala pizza standardním fast food jídlem vedle hot dogu a jablečného koláče.

V roce 1957 přinesly bratři Celentanovci na trh první zmrazenou pizzu a tím napomohly masivnímu tažení mražených polotovarů v obchodech. Rozšířil se i její sortiment a v témže roce byl proveden první spotřebitelský test různých druhů pizzy.

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse