Kiwi
Kiwi, nebo také ovčí broskev, jak se mu někde říká, chutná po jahodách a melounu. Je to původem vlastně "čínský angrešt", který se dnes pěstuje v Austrálii, Kalifornii, Chile a především na Novém Zélandu. Toto ovoce dostalo své jméno po téměř bezocasém a bezkřídlém ptáčkovi, kterému původní obyvatelé Nového Zélandu říkali kiwi. Kiwi je z exotického ovoce u nás nejúspěšnější a nejpopulárnější.
Jak se jí
Kiwi, ovoce o velikosti vajíčka, se i jí skoro stejně jako vejce. lžičkou. Samozřejmě mu nesetneme špičku, ale rozřízneme je na šířku a vyjíme pak zralou dužinu dezertní lžičkou.
Doporučení
Slupka musí být pevná jako kůže, světla hnědá a lehce ochlupená. Pevnost slupky dovoluje pohodlné ujídání lžičkou, které činí požitek z kiwi tak snadným.
Alternativa
Ještě pohodlnější to je, když se kiwi podává nakrájené na plátky nebo na kousky v ovocných salátech či k dezertů, zpracované v sorbetu, případně jako půvabná dekorace ke koktejlům.
Co pít
Nevtíravá ovocná sladkost této asijské broskvovité bobule dovoluje, je-li sladkým protagonistou v dezertu, doprovod rulandského (burgundské šedé) nebo Muskatelleru s predikátem Auslese nebo Beerenauslese.