Datle,Datlovník obecný (latinsky Phoenix dactylifera)
Další názvy Beduínský chléb, balah (čerstvé datle).Plody rostou na datlovníku pravém(palma), který dorůstá výšky až 30metrů. Pochází ze severní Afriky a Asie. Mezi největší producenty na světě patří Irák, Egypt a Maroko. Listy mohou být dlouhé až 2 m. Plody jsou zbarvené od žluté přes oranžovou, červenou až hnědou. Jejich délka dosahuje 3až 7 cm a široké 2až 3 cm. Za rok lze z palmy vyprodukovat 100kg datlí.
Obsahují 70% sacharidů, minerálních látek, draslík, fosfor, vitaminy skupiny B a provitamin A. Charakteristické je pro ně nízký obsah vody a sodíku. Během zrání jsou stále šťavnatější. Vylučují lepkavou cukernou šťávu, která zabraňuje jejich vysychání. Málokdo z nás ochutnal datle čerstvé. Datle se konzumují převážně sušené, což zvyšuje jejich trvanlivost. Datle jsou poměrně kalorické (100g obsahuje 300kcal) . Jedná se o bohatý a rychlý energetický zdroj pro lidský organismus. Je známo téměř tři sta různých druhů datlí. Datle patří mezi nejstarší známé druhy ovoce. Jejich existence je zmiňována již v Bibli a v Koránu. U nás se staly tradiční součástí vánočního stolu.Na evropském trhu se nejčastěji vyskytuje druh Daglet Noor z Tuniska nebo Alžírska.
Připravujeme z nich ovocný chléb- slisovaný do bochníku tzv. adšu ,datlový med nebo se pečou se na másle (arabská kuchyně) .Se sušených datlí se mele mouka. Výborně se doplňují s tvarohem či smetanou. Z naříznutého samčího květenství vytéká sladká míza, která se zkvasí a vzniká Palmové víno.
Vliv na zdraví:
I přes jejich vysoký obsah cukru nezvyšují hladinu glukózy v krvi. Pomáhají chránit proti ucpání tepen( ateroskleróza) , pomáhají při nespavosti( obsahují tryptofan) a jsou mírným afrodisiakem pro ženy i může.
Pěstování:
Při pěstování mají nárok na vysoké teploty a dostatečnou závlahu. Vyskytují se tedy v pouštích a subtropických oblastech. Pokud poskytneme semenu datle vláhu vyklíčí. Klíčení urychlíme při teplotě 20°C klíčí cca 2-3 měsíce, při teplotě 35°C vyklíčí již za 3 týdny. Po pěti letech listy dosahují 2 metrů. U nás se pěstují spíše jako dekorativní rostlina.
Nákup datlí:
Datle se dají koupit s peckami i vypeckované, suché, polosuché a měkké.
Uchování datlí:
Datle můžeme koupit sušené, přičemž ve vzduchotěsné nádobě vydrží až 12 měsíců. Čerstvé datle uchováte v chladničce až 2 týdny
Zdroj: http://exoticke-ovoce.coajak.cz/, cs.wikipedia.org,