Ústřice jedlá

„Miluji ústřice. Člověk má pocit, jako by políbil moře na ústa."
Léon-Paul Fargue, francouzský básník a esejista (1876-1947)

Je mořský mlž z čeledi ústřicovitých. Své využití má v gastronomii.

Konzumace

Konzumuje se maso, které má lehce slanou až žádnou chuť. Ústřice vhodné ke konzumaci jsou ty, které musí být nejméně tři roky staré. Ústřice podržte v ústech na patře- nežvýkejte, chvíli vychutnejte a poté spolkněte. Čerstvé znamená živé- usmrtí je až otevření lastury. Vsuňte tedy nůž do nejužšího místa tzv. zámku, a obě poloviny od sebe jemně oddělte. Druhým způsobem je otevření ze strany, ale tak skořápku spíš poškodíte. K otevření slouží speciální nůž ( lámač) nebo špička pevného, ne příliš ostrého nože. Dbáme toho abychom ve spodní hlubší lastuře ve které ústřice podáváme zachovali i jejich vlastní šťávu která je pro gurmány opravdovou pochoutkou. Voda v uzavřené ústřici je totiž mořská voda smíšená s výměšky ústřice.

lámač

Čerstvost


Čerstvost ústřic poznáte, že jsou lesklé a vlhké a voní po moři. Chlazené lastury jsou uzavřené. Pokud je otevřená tak na ni poklepejte, pokud se zavře- je to v pořádku, ale pokud se nezavře- vyhoďte ji. Nesmí zapáchat. Barva není důležitá- liší se podle místa původu (šedá, bílá až žlutá barva).

Podávání

Před použitím ústřice řádně odrhneme kartáčkem a opereme ve studené vodě.

Živé podáváme otevřené položené v hlubších lasturách a mísu naplněnou drobně sekaným ledem. Zvlášť podáváme osminky citrónu, čerstvě drcený pepř popř. Tabasco.

Chléb a tousty k ústřicím nepodáváme.

citron

Největší vývozci

USA, Maroko, Španělsko, Francie, Irsko, Norsko, Holandsko, Chorvatsko, Řecko, Jihoafrická republika.

V Evropě jsou známé dva druhy ústřic- ústřice jedlá, ústřice obrovská (častější).

V dnešní době jsou tyto kolonie většinou uměle vytvořené a jsou velmi vzácně se objevují jako přírodní jev.

Zdraví prospěšné látky

Jód, sodík, vápník, železo, fosfor, vitaminy A, B1, B2.

Ústřice jsou cholesterolová bomba. Říká se, že by člověk neměl najednou sníst více než 24 kusů.

Popis

Maso ústřice je obklopeno dvojicí skořápek tzv.lasturou s nepravidelným okrajem. Její tvar je protáhlý až hruškovitý. Vnější část má drsný, hrubý charakter se šupinatou strukturou. Vnitřní část lastury je hladká a má lesklý vzhled. Dorůstají velikosti 10cm až 20cm. Může dožít i více než 20let.

Jak poznám kvalitní ústřici?

Kvalita ústřic je určena tučností. V létě se ústřice nejedí kvůli tomu, že se rozmnožují a jsou nejtučnější. Jakmile se oteplí moře, tak ústřice začne nabývat na váze. Když ji tedy v létě otevřete, tak je celé její tělo tukem úplně obaleno.

Ústřice mají podle šéfkuchařů správnou chuť v měsících, které ve francouzštině obsahují "r", to znamená od září do dubna.

 

 

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse