Husí játra

Zneužívání existuje všude. Jsou tenisté, kteří měli raději zůstat u badmintonu. Operní pěvci, kteří by si měli zpívat spíše ve vaně než na jevišti. a chovatelé hus, kteří si svůj frustrující sadismus vybíjejí na svých opeřencích a týrají je radikálními výkrmnými kúrami.

husí játra

Co je dobré vědět

Když se rozkřikly pověsti o drastických metodách, které vládnou na některých farmách, kde jsou husy chovány jen pro produkci jater, získala okamžitě husí játra jako produkt všeobecně rozšířeného týrání zvířat špatnou pověst. Tak to mu ovšem není.

Proti několika odstrašujícím případům stojí spousta seriózních chovatelů, kteří svá zvířata nejen nikdy netýrali, ale jejich husy jim doslova zobou z ruky.

Klidně si husí játra objednejte, pokud jsou v restauraci na jídelním lístku a máte-li na ně chuť.

Jak se servírují

Husí játra se dají jíst v několika variacích. Nejznámější jsou jako paštika, zapečené v těstíčku, jehož výduť (účinek pečení) vyplňuje želé z madeiry nebo portského.

Neméně známé jsou jako terrina, pokud možno s lanýži, jejíž povrch je chráněn před vysušením vrstvou tuku.

Můžete je dostat ve voňavé podobě kyprého parfaits.

Nebo také marinované, čerstvě vyuzené či opečené.

Jak je jíst

Ve všech případech bez výjimky se jedí nožem a vidličkou. A téměř bez výjimky se k nim podává brioška, neboť jemná nasládlost kynutého těsta vhodně doplňuje více či méně výraznou chuť husích jater. Příchuť závisí na krmení husy nebo také na tom, v čem byla játra marinována.

Bez obyčejného toastového chleba, který se příležitostně podává jako bídná náhražka briošky, se docela dobře obejdete.

Důležité

Těsto kolem paštiky bývá často jen zbytečným zasycovadlem, nemusíte ho tedy jíst. Oproti tomu želé, které je například podáváno k terrině, může být, pokud je dobře připravené, báječnou kontrastní, nebo naopak doplňkovou chutí.

Želé připomínající spíše gumu je ovšem troufalost. Je-li pak navíc bez chuti, s opovržením zamítneme.

Pozor!

U přírodních pečených husích jater můžeme zažít různá překvapení. Místo konzistence, která by měla být pevná a měkká zároveň, se může stát, že se játra roztékají a jsou rozbředlá. Občas také nejsou odstraněny všechny šlachy a žilky, což vede k lehce krvavému odporu při krájení. To vše ovšem nemá nic společného s vaším uměním porcovat: záleží to výhradně na kvalitě materiálu či na pečlivosti kuchařovy práce.

Co je dobré vědět

U terriny z husích jater, olemované tenkou vrstvou tuku, tuto většinou žlutavě zelenou manžetu odstraníme: na požitku nic nepřidá a játra jsou tučná dost sama o sobě.

Co pít
Podle sladkosti husích jater - existuje i hořce trpká varianta - se řídí i výběr vína. Škála sahá od polosuchých sherry až ke klasickým alsaským či maďarským tokajským vínům a sladkým ryzlinkům s predikátem Auslee a Beerenauslese, případně k moselským či alsaským traminům.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse