Úprava stolu
Při běžném stolování se obvykle spokojíme s barevným ubrusem a malými ubrousky, které je snadnější vyměňovat. Pro slavnostnější stůl se doporučuje podložka, aby nádobí nezvonilo a neklouzalo, nebo nepoškodilo povrch stolu. Na podložku se dává ubrus bílý nebo jemně pastelový, na něj pak vrchní ubrus ozdobný, nebo ubrousky. Pestré ubrusy se používají pro stolování venku, k obědu a večeři je nejlepší ubrus bílý, ke svačině pastelový. Bufetový stůl se pokrývá bílým ubrusem dosahujícím až k zemi, bílý ubrus se dává na stůl přípravný.
Talíře připravíme podle potřeby – buď pouze mělký, nebo mělký a hluboký talíř. Ozdobný podkládací talíř není určen pro jídlo, ale vymezuje místo před hostem. Více než dva talíře najednou se na stůl nedávají. Vzdálenost talíře od okraje stolu je 2 - 3 cm,
Polévku v šálku (například bujón) dáváme na podtalířek pokrytý malou dečkou. Vlevo od talíře patří misky na salát, vpravo na kompot. Máme-li třešně nebo švestky, je potřeba nezapomenout na podtalířek pro pecky.
Příbory pokládáme podle dvou pravidel: na pravou stranu ty pro pravou ruku a naopak (například napravo může přijít i vidlička, která bude používána jako jediný příbor k určitému jídlu). Druhým pravidlem je posloupnost příborů podle pořadí jídel - nejblíže k talíři jsou příbory, s nimiž budeme jíst nejpozději.
Stejně jako počet talířů nepřekročí dva, počet příborů je limitován číslem tři. Je-li jídel více, přidáme další příbory ve chvíli, kdy je jich potřeba. Vidlička se pokládá zuby nahoru, lžíce dnem na stůl. Nůž ostřím k talíři. Dezertové příbory se umisťují nad talířem, rukojeti na tu stranu, kterou rukou budeme jíst. Patří sem moučníková lžička, moučníková vidlička, dezertní nůž a vidlička, může být i kávová lžička.
Papírový ubrousek složený do trojúhelníku se dává pod vidličku, plátěný, jednoduše přeložený ubrousek vlevo od vidličky.
Pravidla užívání ubrousků
Nezáleží na tom, zda je ubrousek papírový nebo látkový, jsou vždy určitá pravidla pro používání ubrousků. Pouze v případě, že na stole leží ubrousek nastříhaný nebo tak tenký, že se sotva dá použít pro účely, ke kterým obvykle bývá na stole připraven, jste omluveni z pravidel etikety jak používat ubrousek.
Pravidlo 1: Pokud máte k dispozici ubrousek, použijte ho. Nenechávajte ho ležet vedle talíře. Slouží k tomu, abyste si otřeli ústa nebo ho položili na klín.
Pravidlo 2: Počkejte na hostitele, než začnete s ubrouskem manipulovat.
Pravidlo 3: Pokud je ubrousek příliš velký, složte ho tak, aby zakryl pouze Váš klín.
Pravidlo 4: Ve společnosti nerozkládejte rozmáchlými gesty ubrousek, aby všichni viděli, že se ho chystáte použít, pouze ho nenápadně položte na Váš klín a při otírání úst ubrousek také použijte decentně, stačí poklepat ubrouskem na ústa. Neotírejte se ním jako ručníkem.
Pravidlo 5: Nečekejte až Vám donesou jídlo, abyste pak rychle rozkládali ubrousek na Váš klín. Již před naservírováním jídla se můžete zabývat tím, že si připravíte prostor pro jídlo.
Pravidlo 6: Pokud děláte přestávky v jídle nebo mezi jednotlivými chody, nechejte ubrousek volně položený na levé straně od talíře. Stejně tak pokud dojíte, ubrousek patří nalevo od talíře, nikdy jej nepokládejte na talíř.
Pravidlo 7: Jak použít ubrousek? Neměli byste jím přikrývat celé kalhoty, ani ho zastrkovat za límec košile jako bryndák. Nicméně, pokud jste v takové společnosti, kde je tento nebo podobný zvyk přípustný, proč ne. Lépe si vychutnat špagety s červenou omáčkou, aniž se musíte obávat o vzhled Vaší košile. Pokud jste v takové společnosti, kde si nejste jisti, jak naložit s ubrouskem, nechte se inspirovat okolím.
Stůl nezapomeňte ozdobit malou vázičkou a připravit na něj kořenky a slánku. Slánek může být víc, tak aby každý měl k jedné volný přístup. Zásadně nelze použít k při stolování příborů nebo prstů: proto je nejlepší mističkové slánky vybavit malou speciální lžičkou.
Sklenice na nápoje se umisťují vpravo od talíře, směrem ke středu stolu; nejblíže k talíři je ta, která se použije jako první. Je-li sklenic více, mohou se uspořádat do trojúhelníku. Párátka nejsou povinná (uvádí se, že ve Francii se vůbec na stůl nedávají), ale chceme-li být pozorní, umístíme vpravo před talíř dvě párátka křížem, nebo nádobku s párátky na stůl.
K dekoraci stolu patří kromě květin (ovšem nikoli příliš velkých nebo intenzivně vonících) například svícny se svíčkami (měly by být alespoň dvouramenné), nebo třeba o vánocích zelené větvičky.
Pro každého stolovníka je důležitý prostor, aby se necítil stísněně. Doporučuje se 60 - 80 cm šířky, židle má jít odsunout od stolu tak, aby se člověk mohl pohodlně postavit.
Při slavnostnějších příležitostech s větším počtem lidí u stolu je vhodné mít připravený stůl pokrytý bílým ubrusem. Sem se umísťují příbory a nádoby k výměně, studené pokrmy, kompoty, pečivo atd. Praktickou pomůckou je servírovací stolek.
Studený bufet je přikryt bílým ubrusem až k zemi a má být opatřen nejen dostatkem jídla, úměrným k počtu hostů, ale i dostatkem čistého nádobí a příborů (které mohou být zabaleny do papírových ubrousků), jakož i jednoduchou výzdobou. Studený bufet by měl být pěkně uspořádán a jídla na něm aranžována prakticky i hezky na pohled. Vzhled předkládaného jídla je vůbec důležitou součástí každého stolování. Má být lákavý, přislibující lahodnou chuť . Samozřejmě by mělo být i kvalitně upraveno, abychom nezklamali jen chutným zjevem, ale i chutností samotnou.
Zdroj:Stylovainspirace.cz,mechatronik.blog.cz