Sushi (suši)

Sushi (česky suši) v překladu znamená "kyselá rýže"

Řadí se mezi nejznámější tradiční japonský pokrm. Sushi uchopíme pomocí hůlek nebo i rukama. Můžeme si na ně přimáznout kousek wasabi křenu(opravdu ostrý) a lehce namočíme do sojové omáčky a následně vložíme do úst. Můžeme také do malého množství omáčky přimíchat wasabi a poté dolít zbytkem omáčky. Pokud bychom rozmíchali wasabi ve větším množství sojovky, tvořily by se tam hrudky. Jednotlivá sousta prokládáme kousky zázvoru, který neutralizuje. Nikdy se nejí vzájemně sushi a zázvor. Kousky sushi konzumujeme v celku a neměly by se kousat. Pokud budete ukusovat, připraví vás to o tu správnou chuť. Při konzumaci je vhodné vyvarovat se dlouhému ponoření do omáčky. Tím může dojít k rozpadu. Proto se namáčí lehce a tou stranou, kde je ryba nebo méně rýže

Co se pije k sushi

V Japonsku se podává tradiční saké- rýžové víno (obsahuje až 17% alkoholu). V zimním období se podává horké, v létě vychlazené. Popíjíme ho v malých dávkách.

Historie

Jeho původ pochází z jihovýchodní Asii a to v oblasti dnešní Číny. Do Japonska se sushi dostalo až přibližně v 7. století našeho letopočtu. Využívalo se procesu kvašení a rýže se zde ještě nepoužívala. K pokroku došlo v 15. století v Japonsku, kdy při výrobě začali spolu s rybou využívat rýži. V 17. století je začal do rýže přidávat rýžový ocet, který urychlil proces kvašení. Tím je způsobené to, že sushi je možno konzumovat hned po jejich přípravě.

Co je sushi a sashimi?

  • Sushi jsou plátky ryb či zeleniny , obaleny v mírně lepkavé rýži svinuté do tvaru válečků a obalená mořskou řasou.
  • Sashimi je způsob podání ryby, mořských plodů kdy leží v malé misce a ostatní ingredience klademe na ni. Podáváme ozdobené kousky zeleniny.

Mezi základní ingredience patří:

  • mořská řasa - jsou to lisované a sušené mořské řasy zpracované do tvaru plátů. Nejznámější druhy mořské řasy k přípravě sushi jsou Wakame, Nori, Kombu, a Hijiki. Druh Nori se používá k přípravě nejznámějšího sushi maki rolek.
  • sushi rýže - pro přípravu sushi se používá speciální japonská rýže. Nesmíme ji nahrazovat klasickou rýží.
  • sushi ocet - k jeho výrobě slouží rýže nebo rýžové víno. Vyznačuje se jemnou a sladkou chutí.
  • wasabi pasta - je tvořena wasabi křenem zelené barvy. Výrazné ostré chuti.
  • nakládaný zázvor - slouží k neutralizaci chuti mezi jednotlivými sousty
  • sojová omáčka - nejznámější omáčka podávaná k sushi je Kikkoman

Náplň do sushi může obsahovat např. okurku, avokádo, lososa v syrovém nebo uzeném stavu,mořské plody, krabí tyčinky a kaviár.

Druhy a příprava

Maki sushi - do uvařené rýže se zapracuje sushi ocet. Na podložku položíme plát mořské řasy Nori (hladší strana směrem k podložce). Na takto rozloženou řasu rovnoměrně rozetřeme vrstvu připravené rýže. Poté přidáme náplň(ryba, zelenina) a zarolujeme do tvaru rolky, kterou ve finální podobě krájíme na kolečka. K takto připravenému sushi podáváme misku se sojovou omáčkou do které sushi namáčíme. Můžeme podávat také s nakládaným zázvorem a křenem wasabi.

Nigiri sushi - vytvarujeme pravidelné válečky z rýže pomocí našich rukou. Pořádně pomačkáme, aby se nám rýže nerozpadala. Rýže musí být dobře lepkavá ,aby pěkně držela tvar( speciální japonská rýže na sushi). Na ně klademe kousky syrové ryby či krevety, avokáda nebo vejce. Hotové nigiri můžeme převázat tenkým proužkem řasy Nori. Podáváme opět se sojovou omáčkou, křenem wasabi a naloženým zázvorem.

Sashimi sushi - jsou kousky úhledně nakrájené ryby, které se namáčí do různých druhů dresinků a omáček . Podává se k nim zelenina.

Temaki sushi - řasa je smotaná do tvaru kornoutku. Dovnitř vkládáme náplň z rýže, zeleniny a kaviáru. Vnitřek můžeme lehce potřít směsí wasabi křenu.

California roll - je připravováno opačným způsobem než Maki- Sushi tzn. Rýže je nahoře, potom klademe náplň a nakonec mořskou řasu nori( lesklá strana směřuje nahoru).

Vliv na zdraví

Obsahuje mastné kyseliny ,minerály- jód, fosfor a vápník, vitamíny- B12, A, D a proteiny. Působí jako prevence proti mozkové mrtvici, infarktu, křečovým žilám a onemocnění kloubů - artróze. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, redukuje nadváhu. Mořské řasy Nori obsahuje mnoho bílkovin , mnoho vitamínu C a to víc než pomeranč, vitamínu A více než špenát, vápníku, železa víc než obsahuje hovězí maso.

Ukázka přípravy sushi

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse