Mořský jazyk
Pokud si v restauraci objednáte mořský jazyk, nedostanete se zpravidla do žádných rozpaků nad tím, jak by se tato ryba měla jíst: podává se obvykle již vykostěný a nafiletovaný. Nožem na ryby a speciální vidličkou si můžete oddělovat sousta přímo do úst.
Doporučení
Místo nože se dnes často používá i gurmánská nebo omáčková lžíce, což sice není úplně nejvhodnější, ale zcela běžné, protože tak můžete nabrat zároveň s masem i omáčku.
Tip
Objednáte-li si přece jen mořský jazyk v celku, budete si počínat stejně jako při konzumaci pstruha (viz).
Jak se jí
Oddělíte horní a spodní ploutev z očištěné ryby a odložíte je na talířek na kosti. Vrchní filet sloupnete z páteře a sníte. Potom opatrně oddělíte hlavu i s páteří od spodního filetu, odložíte ji na talířek s kostmi a pak budete mít možná ještě chuť na druhou část mořského jazyka. Ale jak už jsme řekli, ačkoli chutná nejlépe, pokud se podává v celku, na jídelních lístcích ho většinou najdete jako již nafiletované porce, takže jste ušetřeni veškeré řemeslné námahy.
Můžete si k němu objednat máslovou nebo bylinkovou omáčku.
Pozor
Abyste si objednávali rolky z mořského jazyka nebo do copů spletené filety, to vám raději doporučovat nebudeme. Zpravidla to bývají absurdně zbytečné způsoby přípravy, které chtějí dokázat až přehnané tvůrčí ambice šéfkuchaře.
Pevnému, šťavnatému rybímu masu takové nesmysly nesvědčí.
Co pít
Ani vaší vinné chuti nechceme nic předepisovat. Přesto byste měli k tomuto nejušlechtilejšímu ze všech platýzů zvolit také vznešeně elegantní bílé víno - ať už to bude ryzlink, sylvánské, burgundské bílé nebo chardonnay.