Kdoule obecná (Cydonia oblonga)

Sklizeň na konci léta a na podzim .Nároky na pěstování má podobné jako jablka.

Symbol zdraví a plodnosti

Na první pohled tak trochu bizarní ovocné koule nejsou u nás příliš známy. A je to velká škoda. Exotické kdoule znali již staří Řekové a pěstitelé ve střední Asii, pěstovalo se ve městě Kydon – odtud také jméno kdoulí. Kdoule platila za symbol plodnosti a zdraví. Kdoule se uplatnily jako lék proti průjmům a krvácení. Užívaly se v podobě moštu či vína.

Za syrova nechutnají

Kdoule obsahují mnoho vitaminů. Kdoule mají specifickou vůni a zajímavou chuť, která skvěle vynikne v kompotu nebo marmeládě. V Česku se pěstují zejména ve středních Čechách a na jižní Moravě, kde mají vhodné podmínky a dostatek tepla. Jak poznáme kdoule? Mají zajímavý hruškovitý tvar a žlutou barvu. Kdoule obsahují vitamin B a C a minerální látky jako je draslík, měď, fosfor, železo, vápník a zinek. Kdoule rostou na keřích, které dorůstají výšky 3 až 6 metrů, jak již bylo řečeno, hlavní sklizeň připadá na podzim, ale nejsou určeny k okamžité konzumaci za syrového stavu. To by Vám kdoule moc nechutnali, protože jsou velmi suché, trpké a mohou způsobit žaludeční potíže. Nepleťte si keř kdoulovec a kdouloň. Kdoulovec je pouze okrasný keř, jehož plody se nekonzumují.

Usušit, kompotovat nebo kvasit

Kdoule nejlépe zpracujete v kompotech a marmeládách jako přídavné ovoce. Zajímavé aroma dodá kompotům zvláštní chuť. Další možností je kdoule nakrájet a usušit. I ze sušených kdoulí vyrobíte výborné kompoty, džemy a želé. Pokud kdoule zkvasíte, získáte chutný likér.
Kdoule má však výrazně všestrannější užití.

Recepty našich babiček

Můžete z ní udělat kdoulový sýr se sušeným ovocem. Kdoulový sýr dělaly již naše babičky, dnešní hospodyně na něj trochu pozapomněly. Recept najdete ve starších kuchařkách, stačí zalistovat a najedete i další recepty s kdoulemi. Kdoule odpuzuje hmyz, proto se hodí do šatních skříní, kde skoncuje s moly a navíc provoní prádlo. Vhodná je též do spíže proti hmyzu a do obývacího pokoje jako přírodní osvěžovač vzduchu s velmi příjemnou vůní.

zdroj:www.bioportal.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse