Granátové jablko (Punica granatum)

granatovejablko0.jpg

Plod granátovníku obecného, které rostou převážně ve Středomoří. Granátové jablko má sladkokyselou chuť a v průměru plod dorůstá 12 cm. Barva se pohybuje od žluté po sytě červenou. Má velice tvrdou, tlustou slupku. Čím je slupka tenčí, tím obsahuje sladší šťávu. Po rozkrojení plodu obsahuje pouzdra, v nichž jsou uložená semena cca 600. Slupka uvnitř má vysoký obsah hořkých, svíravých látek (mají stavěcí účinek). Zbytek částí má spíš projímavý účinek. Nejlepší způsob konzumace je poválet plod, aby slupka povovila, rozkrojit a zevnitř vybírat jednotlivá semínka.

Obsahuje cca 77 % vody, vápník, fosfor, sodík, cukry, vitaminy B, C, A, minerál potasium- tvorba a přenos nervových impulsů a svalovou aktivitu, vlákninu, flavonoidy- barviva s antioxidačním účinkem, třísloviny- protizánětlivý účinek.

Energetická hodnota je 60 Kcal /100g. Cena se pohybuje okolo 10- 15Kč/ kus (v listopadu)

Z granátového jablka se používá šťáva k výrobě džusů, koktejlů a sirupů - grenadina. Hodí se v kombinaci s kuřecím a rybím masem. Z listů se připravuje čaj.

Využívá se v kosmetickém průmyslu. Je symbolem věčného mládí a krásy. Zachovává pružnost a pevnost pokožky. Brání jejímu vysychání. Jeho omlazující účinky používali již ve starém Egyptě.

Blahodárné účinky

Čistí krev a celý organismus.
Působí proti chudokrevnosti.
Má protizánětlivé účinky - při zánětech trávicích sliznic ( obsahuje kyselinu citrónovou a jablečnou).
Pomáhá upravovat trávení.
K prevenci a léčbě horních cest dýchacích.
Prevence proti rakovině prsu, prostaty a dalších typů nádorů ( kyselina kterou obsahuje granátové jablko blokuje enzym aromatázu, která přeměňuje hormon androgen na estrogen, ten způsobuje vznik rakoviny prsu).
Likviduje střevní bakterie.
Snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.
Posiluje obranný a imunitní systém.
Snižuje vysoký krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi.

Poznámka: Šťáva z granátových jablek může snižovat napětí a stres. Dokládá to nedávná studie skotských vědců.Výzkumníci zjistili, že pravidelné pití džusu z granátových jablek redukuje hladinu stresových hormonů a snižuje krevní tlak.

Pěstování

Vyžaduje lehčí, neutrální až slabě alkalickou půdu. Nesnášejí vápník. Na dno, nebo celý substrát můžete provzdušnit hrubším pískem nebo perlitem. Potřebuje dostatečnou zálivku, dostatek živin, světla (pouze v období od jara do podzimu). V době zazimování nemusí ,ít dostatek světla, protože je opadavý. Keř nebo strom dorůstá výšky kolem 6 m. Upravuje se např. do tvaru bonsaí. Může se dožít až 200let. U nás se pěstuje v chladnějším bytě nebo skleníku, v letním období venku. Jako pokojová rostlina je u nás pěstuje odrůda Nana - vytváří hodně květů, obsahuje plody- nejedlé. V sezóně potřebuje zálivku a přihnojování.



Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Gran%C3%A1tov%C3%A9_jablko(obrázek)

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse