Citronová tráva (Cymbopogon citratus)

Patří do čeledi lipnicovitých (Poaceae)

Možná jste se s citronovou trávou již setkali a možná jste si to ani neuvědomili. Kromě toho, že bývá tradiční součástí asijské kuchyně, se také přidává do čajů, ale i do parfémů a jiných kosmetických přípravků. Oblíbená je především pro svoji příjemnou vůni po citronech, kterou způsobuje obsažená silice citral. Pokrmům dodává lehce pikantní chuť, nikoliv kyselou, jak by se mohlo na první pohled zdát. I přesto, že citronová tráva působí v našich končinách poněkud exoticky, lze si ji bez problémů ze semínek vypěstovat i doma.

Jak a co zpracovat?
Využití citronové trávy v kuchyni je velmi rozmanité. V jihovýchodní Asii je dokonce nejdůležitějším kořením, které vyrovnává chuť ostrých chili papriček, zdůrazňuje chuť máty a dodává šmrnc polévkám z kokosového mléka.
Citronová tráva se výborně hodí k dochucení jídel z rýže, z mořských plodů, ryb a drůbeže. Dobře se kombinuje s česnekem, paprikou a koriandrem.

Čerstvá tráva je vhodná do zeleninových salátů, sušená se zase často přidává do čajových směsí. Lahodná je především kombinace se zeleným čajem.
Při přípravě jídel se dá zužitkovat prakticky celá rostlina, jen musíte mít na paměti, že jednotlivé její části mají různou kvalitu: jemně pokrájené spodní části výhonků a cibulek se přidávají čerstvé do zeleninových salátů nebo jsou součástí různých polévek, omáček a pokrmů z masa, drůbeže či ryb.Vypadá jako pórek, ale chutná jinak.Tužší stvoly se zpracovávají při vaření podobně jako naše naťová zelenina či francouzské bouquet garni - svázané se vloží na počátku vaření do pokrmu a před podáváním se vyjmou. Bez citronely si skoro nelze představit pravou thajskou kuchyni, jež ji rafinovaně využívá ke zvýraznění i potlačení chutí ostatního koření.

Recept k pochutnání:

Sumatránské kuřecí kari :1 středně velké kuře ,3 mandle ,1 cibule ,3 stroužky česneku ,1 stonek citronové trávy ,2 listy bazalky ,7 decilitrů kokosového mléka ,1 1/2 centimetru zázvoru nebo 3/4 kávové lžičky mletého ,2 lžičky kayenského pepře ,1/2 lžičky kurkumy ,citronová šťáva ,sůl

Očištěné a kůže zbavené kuře vykostěte, maso nakrájejte na centimetr silné a pět centimetrů dlouhé proužky. Z mandlí, cibule, česneku, kurkumy a pepře připravte jemnou pastu. Vložte ji na pánev a zalijte kokosovým mlékem.

Přidejte na kolečka nakrájenou citronovou trávu a posekané lístky bazalky, uveďte do varu. Potom do pánve vložte kuřecí maso a vařte bez pokličky dopoloměkka.

Nakonec kari přiklopte pokličkou a na mírném ohni dovařte doměkka tak, aby zůstalo hodně šťávy. Před podáváním dochuťte dle libosti solí a citronovou šťávou. Vhodnou přílohou je rýže.

Pěstování citrónové trávy v domácnosti:

Za prvé HLÍNA V žádném případě nepoužívejte zahradní kompost! Používejte dobro zahradnickou hlínu smíchanou s organickým hnojivem.

Za druhé KVĚTINÁČE Ideální jsou květináče o průměru od 7 do 10 cm. Pokud se kořínky příliš rozrostou tak můžete trávu přesadit do většího květináče, ale jinak ji nechte na pokoji. Zapomeňte na kamínky na dně květináče. Ty jen zabírají místo.

Za třetí SVĚTLO Stejně tak jako venkovní, tak i vnitřní tráva potřebue nejméně 6 hodin slunečního světla denně. Jestliže vaše okno nemá dost slunce, tak si asi budete muset koupit nějakou zářivku. Taková zářivka musí být zavěšena nejvýše 7 ½ cm nad trávou a musí být rozsvícená nejméně 14 hodin denně. Při pěstování sazeniček, umístněte světlo ve vzdálenosti asi 2 ½ cm. Stejně tak jako při venkovním pěstování, tak když za vaším oknem během léta je příliš horko, stahujte během odpoledne roletu. V zimě naopak, pokud vaše okno zamrzá, postavte mezi květináč a okno, kousek hliníkové folie.

Za čtvrté ZALÉVÁNÍ Zalévejte hojně pokud tráva je suchá. Nějaký laciný měřič vlhkosti hlíny je dobrá investice. Dbejte na to aby voda nebyla příliš studená. Nejlépe je nechat konvičku s vodou k zalévání nějaký čas při pokojové teplotě.

Za páté TEPLOTA Největší problém při vnitřním pěstování je moderace teplot. Ideální je 21°C až 24°C během dne a 13°C až 15.5°C v noci. Pro zabezpečení nejlepších výsledků se snažte udržovat teploty v těchto rozmezích.

Nakonec HNOJIVO Jestliže jste nějaké hnojivo přidali do hlíny při přesazováním, tak by vaše tráva měla být „happy" až do jara. Jinak občas při zalévání přidejte do vody trochu organického hnojiva.

 

Zdroj:www.Plet.cz, www.damacz, www.zahrada.cz, www.lidovky.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse