Brambory

Je načase skoncovat se dvěma předsudky. Za prvé, brambory samy o sobě nejdou na tloušťku. A dále: Brambory se mohou krájet nožem - pokud se chcete připravit o potěšení z toho, že se vám podařilo jen s pouhým použitím vidličky.

 

Co je dobré vědět

Samozřejmě, opékané brambory nebo brambory ve smetanové omáčce jsou kalorické bomby. To však není vina brambor, ale tuku, v němž jsou prezentovány - všudypřítomné máslo či smetana. To platí i o známém bramborovém gratin.

Stará etiketa - moderní praxe

Fakt, že se dnes mohou brambory krájet nožem, ještě neznamená, že se jím krájet musí. Tato hlízovitá rostlina totiž zůstane ve své konzistenci zajímavější a kypřejší (podobně jako knedlík), když ji naporcujeme vidličkou.

Jak se jedí

Trochu jinak budeme patrně přistupovat k opékaným bramborám nebo bramborovému gratin. zde může - ale není to nutné - přijít na řadu i nůž. Nikoli jako nástroj k řezání, ale v poněkud nižším postavení jako posouvátko. Toto zneužití je však omluvitelné, protože nechceme být papežštější než papež, a už vůbec ne ve svých názorech neomylní.

Bramborové jídlo nesmí být "al dente" do té míry, že by bylo lepší objednat si rovnou syrové brambory.

Co pít?

Bramborovou chuť podtrhnou nejlépe ryzlinky, rieslanery nebo bílá burgundská vína.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse