Bouillabaisse

Selsky a hrubě řečeno, což ovšem nijak nepoškozuje charakter této možná nejslavnější rybí polévky, je bouillabaisse rybí eintopf (jídlo z jednoho hrnce). Samozřejmě takový eintopf, do něhož kuchař s vyvinutým smyslem pro stavovskou čest nenahází odpad a nesnaží se tak zhodnotit veškeré zbytky.


Aromaticky zajímavá paleta nejrůznějších čerstvě uvařených ryb, které se vkládají do silného rybího

Jak se servíruje

V restauraci vše obstará obsluhující personál, takže host nemá žádnou práci s filetováním nebo vykosťováním. Podle úrovně restaurace vám může personál uspořádat skutečně okázalé představení: Předtím, než jdou ryby k přípravě do kuchyně, vám je předvedou v celku.

Se vším všudy

Potom se vývar a ryby servírují odděleně: Nafiletované ryby jsou v přiměřených porcích předloženy na talíři, poté jsou zality vývarem a podávány hostu.

Jak se jí

Bouillabaisse jíme zcela normálně lžící (a vidličkou si pomáháme). Občas přikousneme chléb, který ve spojení s vývarem chutná obzvláště lahodně.

Alternativa

Někteří z nás si nadrobí chléb na kousky rukou a přidají do polévky, aby jej mohli nabírat rovnou s vývarem.

Ještě jedna alternativa

Tam, kde se podává jako příloha rouille, můžeme majonézu zamíchat přímo do polévky, čímž dosáhneme lahodné, krémově sametové konzistence.

Pozor

V jistých situacích, je-li například maso humra či langusty - které vlastně do pravé bouillabaissy nepatří -, poněkud tuhé, pomůže nůž, o nějž, aniž bychom se začervenali, nekompromisně požádáme.

Jsou-li rybí filety příliš velké, jednoduše rybí maso rozdělíme lžící nebo vidličkou.

Co pít

Velké množství koření, které polévce propůjčuje její obzvlášť pikantní rafinovanost, si žádá velké, rustikální, stejně kořenné víno - bílé nebo červené -, jaké se například vyrábí v Provence.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse