Tunisko

Vlajka Tuniska

Hlavní město:
Tunis
Rozloha: 163 610 km² (91. na světě) zhruba dvakrát větší než ČR
Počet obyvatel: 10 486 339 (79. na světě, odhad 2009)
Státní zřízení: republika
Měna: tuniský dinár (asi 14kč)

Charakteristika: plně emancipované ženy, velmi tolerantní, vstřícní a ochotní lidé
Co nemají příliš v oblibě: pokud suvenýr koupíte hned a bez smlouvání,
Co mají rádi: svou zemi,prezidenta, kočky
Co je typické: nízká kriminalita, leccos- plyšoví velbloudi

Tunis a Tunisko

  • Tunis je hlavní město

  • Tunisko je země


Nachází se v severní části Afriky. Název vznikl od hlavního města Tunisu. Hranice tvoří s Alžírskem (západ), s Libyí (jihovýchod) a Středozemním mořem (sever, severovýchod).

Podnebí- panuje zde horké léto od května do října a průměrné teploty se pohybují kolem 33 °C (srpen).Scirocco je horký, suchý vítr který vane z jihu v letních měsících. Leží mezi 37.a 30. Rovnoběžkou severní šířky. Turistické oblasti se nacházejí kolem 35. Rovnoběžky takže je zde srovnatelné počasí jako třeba na Krétě nebo Kypru. Zima je zde velice mírná a teploty se pohybují v rozmezí 5-6 °C (leden).

Obyvatelstvo, náboženství a jazyk- největší část obyvatelstva tvoří arabsko-berberští míšenci (až 98%). Zbytek tvoří Berbeři, Židé nebo Evropané. Obyvatelé se průměrně dožívají 75let, u mužů je do 2 roky méně a u žen o 2 roky více. Z hlediska náboženství se většina obyvatel hlásí k islámu. V zanedbatelném množství židé a křesťané. Pětkrát denně se modlí v mešitě. Oficiálním jazykem je arabština. Druhým jazykem je francouzština. V turistických destinacích se domluvíte dobře anglicky ,francouzsky, německy a italsky. Horší pro komunikaci je pro ně ruština, polština a čeština. Arabsky to nezkoušejte. Arabské písmo se píše zprava doleva (na druhou stranu než u nás).

Časové pásmo - nemají zavedený letní čas. Pokud cestujete do této země v létě si odečtěte jednu hodinu (-1hod).

Svátky- dodržují v závislosti na lunárním kalendáři, takže se mění - Aid el-Kebir (únor), Moharem (červen nebo červenec, označován jako muslimský nový rok), Mouloud (srpen, považováno za narození Mohammeda), Aid es-Seghir (listopad, je konec Ramadánu).

Jídlo

Tuniská kuchyně je proslulá svojí pálivou chutí např. pálivá pasta harissa ( směs chilli papriček, česneku, soli, olivového oleje, kmínu a koriandru).
Kuskus je krupice vařená v péře podávaná jako příloha k masu a zelenině
Doulma plněná dýně
Ojja mozeček, kousky ryby nebo masa v pálivé omáčce
Tajine masová směs se zeleninou, kořením a vajíčkem, je to takový slaný koláč
Lablabi kořeněná kuřecí polévka podávaná ve vydlabaném chlebě
Chalva je podobná tureckému medu
Magroudh jsou kousky pečiva, který se vyznačuje hodně sladkou chutí
ftair tradiční ořechový koláč
Baklava medový zákusek s mandalemi

Nejnavštěvovanější města

Djerba
je známý ostrov o které vypráví slavná pověst. Odysseus poslal své muže na tento ostrov na průzkum a ti se potom nechtěli vrátit. Toto místo je učarovalo svojí exotikou a krásným čistým mořem.
Hammamet vám nabídne divadlo pod širým nebem ,staré město Medinu obklopenou pevností z 15. století. Nachází se téměř ve středu Tuniska. Hammamet má také jeden z nejlepších golfových parků na světě.
Zarzis láká Velkou mešitou a rybářským přístavem. Je vzdálené 50km od letiště Djerba. Poloostrov Zarzis je spojen s ostrovem Djerba římskou cestou. Je to nejjižněji položené letovisko.
Sousse je město okouzlující svými památkami, moderním turistickým centrem a přírodou. Ke zhlédnutí je křesťanská katakomba a nejstarší islámská stavba- Ribát.

Památky

Katrágo
leží v Severní Africe u Středozemního moře. Založeno bylo v roce 814 př.n.l. Féničany z města Týros. Naleznete zde mnoho zahrad ( pepřovníky, cypřiše), archeologické vykopávky a ruiny.
Dougga je jedna z nejzachovalejších lokalit v Africe. Pozoruhodným zážitkem vám bude římské divadlo s vyvýšeným jevištěm. V současné době se plně využívá. Zajímavá místa jsou: fénická stavba Attebanovo mauzoleum, Liciniovy lázně nebo Kyklopovy lázně.
El Jem proslulo římským koloseem- amfiteátrem. Řadí se mezi třetí největší koloseum. Bylo postaveno roku 230 našeho letopočtu. El Jem nebo také El Djem dříve nazýván Thysdrus.
Bulla Regia je rozsáhlé archeologické naleziště. Obyvatelé kvůli horku bydleli převážně v podzemních palácích. Mezi nejkrásnější podzemní budovy patří Lovecký palác (lemované sloupy).
Makhtar zde naleznete ruiny města. Tuto lokalitu objevil roku 1887 kapitán Bordier. Ten položil základy i nového města stojícího nedaleko. Zajímavým místem je krypta v Bakchově chrámu, kde se lidé obraceli na boha plodnosti, vína a radosti. Ve středu areálu se nachází slavná brána Bab el- Ain.

Solné jezero Chott el-jerid
Se nachází ve středozápadní části Tuniska. Je po většinu roku vyschlé. 1litr vody v jezeře obsahuje 1kilogram soli. . Jezero Chott El Jerid nemá žádný odtok, zaujímá plochu 5000km2 (20km na šířku a 250km na délku). Teplota vody dosahuje až 50 °C. Jezero se proslavilo natáčením filmu Star Wars.

Joghurtova hora
Se nachází v nadmořské výšce 1271 metrů. Leží kousek od města Kasrína. Název vznikl podle krále Joghurty. Horu využíval jako pevnost v bitvách proti Římanům.

Zdroj:www.tunisko.com, www.tunisko.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse