Kaviár

Ozdobných a ušlechtilých kupiček na okraji talíře se klidně můžeme vzdát. Chuti nepřidají nic, zato naši útratu zvýší až příliš. Kaviár se vyplatí jíst pouze tehdy, je-li podáván jako samostatný předkrm. Z technického hlediska jde skutečně o jednoduchou záležitost.

 

Jak se servíruje

Pokud není kaviár už rozdělen v jednotlivých porcích přímo na talíř, ale podává se na stůl v dóze či stříbrné kaviárové míse, obsloužíme se z nádoby sami a navršíme kaviár v rozumném množství na svůj talíř. Míra rozumnosti závisí zejména na počtu spolustolovníků a jejich vztahu k obsahu dózy.

Jak se jí - stará etiketa

Existuje několik různých možností. V některých příručkách společenského chování, které vyšly v dřívějších letech, se jako nejelegantnější způsob doporučuje potřít si plátek toastu (neopečeného) máslem, rozprostřít na něj kaviár a toast sníst pomocí dezertní vidličky a nože. To ale považujeme minimálně za pochybné a diskutabilní pojetí elegance.

Pokud jsou podávány přílohy (toast, bliny, crème fraîche, citrónová šťáva, cibulky, jemně nasekané vejce), odlomíme si toast nebo odřízneme kousek blinu. Na to si nandáme nožem kaviár, ochutíme podle potřeby citronovou šťávou, sousto nabodneme a přidáme (pokud máme místo) něco z příloh na vidličku, abychom ji konečně - pozor, ne přeplněnou - pozvedli k ústům. Tak je to v pořádku a společensky naprosto přijatelné - a vlastně rovněž zastaralé a překonané.

Kaviár se jí samotný.

Co je dobré vědět - moderní praxe

Kaviár prvotřídní kvality - světle jantarový, kypře zrnitý a téměř nebo zcela neslaný - nepotřebuje aromatická dochucovadla, která odvádějí pozornost od nezaměnitelnosti jeho vlastní charakteristické chuti. Naopak, raději se jí samotný, perleťovou nebo slonovinovou lžičkou (z nouze můžeme použít i normální), a zapíjí se šampaňským.

Náš tip

Nicméně nechceme vědomě upřít klasickým formám servírování, jak jsme je popsali, jejich labužnickou hodnotu. Ať si tedy někdo pochutnává na kaviáru s cibulkami nebo citrónovou šťávou, když mu to vyhovuje. A kdo si objedná vodku jako preventivní opatření proti bílkovinovému šoku nebo případným zažívacím potížím, udělá taky dobře...

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse