Šaty dělají dámu


Je velmi obtížné radit ženám, co si mají obléci. Repertoár jejich oblečení pro jakoukoli příležitost je nekonečně pestrý. Ctižádostí každé ženy je mít na sobě něco, co nemá žádná jiná žena ve společnosti, což je ambice mužům zcela cizí, a navíc nesplnitelná. Ženy mohou využít různých variant střihů, materiálů, délek, mohou nápaditě zacházet s doplňky.

Jak dlouhé kalhoty nebo sukni může nosit žena do práce?

Formální oblečení do práce:

Záleží o jaké zaměstnání se jedná. Pokud pracujete v bance, pojišťovně, jiné finanční instituci, státní správě a samosprávě, advokátní kanceláři, realitní kanceláři, PR agentuře, poradenství, účetnictví, zdravotnictví nebo realitní kanceláři volíme sukně pod nebo těsně na kolena. Přípustné by bylo ještě dva až čtyři centimetry nad kolena. Hlavním oblečením ženy v manažerské pozici je kostým. Ten vypadá velmi elegantně, seriózně a poskytuje možnost odložit sako a pohybovat se jen v halence nebo topu. To už u mužů není možné, protože pánská košile není svrchní oblečení. Odloží-li muž sako, snižuje svoji úroveň oblečení tak nízko, že se musí dovolit společensky významnějších osob, jestli si to vůbec může dovolit. A je řada situací, kdy i otázka „smím si odložit sako?“ je zcela nemístná.
Dnes už si ženy vydobyly právo na kalhoty (před třiceti nebo padesáti lety by žena do práce v kalhotách nepřišla), proto kalhotový kostým je zcela rovnocenný kostýmu se sukní. Pokud si chce žena vzít šaty, měly by mít úzkou fazónu (tzv. pouzdrové šaty), velmi střízlivý dekolt (výrazný dekolt je vhodný spíš na večer) a přiměřenou délku. V žádném případě nesmíme zapomenout na punčochy, které jsou povinností.To platí i v těch největších vedrech, podobně jako muž si musí vzít sako. Barevný odstín ladíme s barvou sukně. Platí nepsané pravidlo pro světlé sukně použijeme punčochy tělové barvy a pro tmavé sukně punčochy černé barvy. Při výběru kalhot volíme délku, která se dotýká takřka nártu, ale nesmí již být vidět kotník. To i v případě pokud to bude zrovna móda. Obuv volíme s uzavřenou špičkou na menším podpatku a s uzavřenou patou. Nesmí být bez podpatku, ani s vysokým podpatkem a v žádném případě nesmí být vidět nehty.

Co se nehodí pro ženu do zaměstnání, zvláště jedná-li s klienty? Nedoporučili bychom džíny, šaty na úzká ramínka, či dokonce bez ramínek, trička (dokonce s módním obnaženým pasem), volné kalhoty, sandály.

Neformální oblečení do práce:

Toto oblečení využívají zaměstnanci Reklamní agentury (nikoli ale public relations agentury), IT firmy, oděvní firmy, kosmetika a call centra. Pokud žena nejedná s klienty a věnuje se pouze interní agendě, lze doporučit sukni nebo kalhoty a tričko nebo halenku, svetřík. Sukně volíme maximálně nad kolena zhruba 2-4 centimetry. Punčochy nesmíme opomenout, jsou naší povinností. Kalhoty dlouhé nebo sedmi osminové. Na kratší kalhoty bychom měli zapomenout. Své využití mají na procházku do přírody, na pláž nebo do města. Boty můžeme zvolit s otevřenou špičkou, menším podpatkem a uzavřenou patou. Nepoužíváme boty typu sandály nebo tenisky.

Kraťasy do práce? Jak kde...

Ani při neformálním oblečení si do zaměstnání nevezme šortky nebo příliš krátkou sukni. (Obvykle se minimální délka sukně "měří“ vsedě, tak že sukně sahá na šířku dlaně nad kolena.)

12% Maďarů si obléká do práce formální oděv. 46% považuje nošení kraťasů do práce za přiměřené, 56% volí sandály nebo vietnamky.
Indie- 58% Indů nosí oblek( řadí se mezi nejformálnější ).Šortky považují je za symbol nedbalosti, který nepovoluje vstup k vyšším kariérním cestám.
Průměrně čtyři z deseti zaměstnanců napříč celým světem nosí do práce méně formální oděvy

Doplňky by měly náš zjev skutečně doplňovat, ne mu dominovat. Prsty plné masivních prstenů nebo všechny řetízky, náhrdelníky a náramky, které jsme si v posledních letech přivezli z cest po orientálních zemích, vzbudí spíš úsměv než příjemný dojem. Parfémy volíme do zaměstnání spíš lehčí, těžší si necháme na večerní příležitost.

Šaty dělají dámu - Ladislav ŠpačekDámské společenské oblečení

Pánskému společenskému obleku odpovídají dámské krátké, koktejlové nebo dlouhé večerní šaty s nenápadnou bižutérií i pravými šperky.

Protějškem smokingu pána je malá večerní toaleta ženy, kterou představují dlouhé šaty s dlouhým rukávem, se střízlivým výstřihem nebo bez výstřihu. Vhodné jsou pravé šperky v přiměřeném množství.

K fraku muže ženy volí velkou večerní toaletu. Tvoří ji dlouhé šaty bez rukávů s hlubokým dekoltem, dlouhé rukavičky, pravé šperky dobré kvality v menším množství a večerní střevíce. Nosí se k ní kožich nebo pláštěnka a vhodná kabelka. U malé i velké večerní toalety záleží při volbě materiálu na vkusu a roční době.

U manželských dvojic nebo párů, které se dohodly na společné návštěvě určitého podniku, dbáme na dodržování i určité vzájemné harmonie v oblečení na tyto společenské akce.

Mezi doplňky a ozdoby dámského oblečení řadíme čepice, klobouky, šátky, rukavičky, bižuterii, šperky, přívěsky, náušnice, kabelky, pásky, hodinky, květiny atd. Jejich použití musí být v dokonalém souladu. K černým a tmavým šatům používat krátké černé rukavičky, černou kabelku a černé střevíce. Bílou kabelku, střevíce a rukavičky je vhodné použít jen k odpoledním pestrým šatům. Do společnosti nemůže žena bez punčoch.

Jak si uvázat šátek?

 


zdroj:www.elegantne.cz, http://www.prace.cz/poradna/aktuality/detail/article/kratasy-do-prace-jak-kde/,www.modniblog.cz, www.plaminek.cz

 

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse