Americké brusinky


Americké brusinky (Vaccinium Macrocarpon)

Brusinky patří mezi nejzdravější ovoce

Pravé americké brusinky, crenberries jsou pěstované v Severní Americe- v USA a Kanadě. Na našem území jsou velice vzácné a tím jsou chráněné. U nás se setkáme s brusinkami nepravými klikva velkolepá a bahenní. Na trhu nalezneme brusinky v čerstvém stavu od října do ledna, sušené pak po celý rok.
Brusinky jsou větvené keříky s vytrvalými plazivými výhonky, listy jsou ze shora lesklé a mají tmavě zelenou barvu. Na spodní straně jsou matné s hnědými skvrnami. Listy se využívají k přípravě čaje, který se podává při cukrovce. Plody jsou známé červené jedlé bobulky. Mají vejčitý tvar o velikosti olivy. Jsou nahořklé chuti a mírně nakyslé. Uvnitř je světlá, pevná dužnina.

Obsahují kyselinu benzoovou, díky níž je nemusíme sterilovat. Dále obsahují cukry, kyselinu citrónovou, jablečnou i něco šťavelové, vitamíny A,B, C , glykosidy účinné proti zánětům močových cest, dále flavonoidy, barviva, třísloviny, minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor, mangan, sodík).

Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Působí preventivně proti zubnímu kazu a žaludečním vředům. Pomáhá při problémech s prostatou, hojí rány na kůži a posiluje obranyschopnost organismu. Je účinným lékem proti herpes viru typu 2, který způsobuje nejčastěji opary.

banner Walmark

Při nadměrné konzumaci může dojít k průjmům a k podráždění žaludku.

V potravinářství se z nich vyrábí džusy, čaje, sirupy, marmelády, omáčky ke zvěřině, drůbeži či zelenině. Dodávají se jako příloha ke svíčkové. Dají se zavařovat a sušené se se namíchávají do jogurtů či müsli. Brusinky jsou velmi vhodné i pro diabetiky. Ve Spojených státech amerických se využívá při pečení tradičního krocana na Den Díkuvzdání.

Pěstování: Vyžaduje zásadně kyselý substrát, mírný polostín, dostatek vláhy. Ideálním místem pro růst jsou svahy kopců, na vřesovištích i rašeliništích. Nesnese sucho a přímé sluneční paprsky. Během vegetace přihnojovat hnojivem, které neobsahuje vápno. Plody dozrávají v srpnu až v říjnu.

Není brusinka jako brusinka

Dochází k záměně americké brusinky "Cranberry"(Vaccinium Macrocarpon) s evropskými lesními brusinkami(Vaccinium Vitis-idaca)a s klikvou žoravinou a bahenní(Vaccinium Oxycoccus).

"Skákací bobule"

Pokud ji pustíte ze schodů, tak skáčou. A ty co zůstanou ležet na zemi jsou nedozrálé.

Sběr:

  • na sucho pomocí sklízecích strojů, které češou bobule z větviček,dále obíráme ručně nebo hřebeny jako např. u borůvek
  • na mokro probíhá na plantážích v Severní Americe.Vybudování umělého valu kolem plantáže s dostatečným množstvím vody. Zralé plody obsahují mnoho vzduchových komůrek, plavou na hladině a při opětovném vypouštění vody se shromažďují u výpustí, odkud jsou dopravované do kontejnerů.

 Zdroj:http://www.brusinky.info/,http://brusinky.informativne.cz/http://www.asistentka.cz/files/upload/brusinky.jpg (obrázek),www.americkebrusinky.cz.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse