Žabí stehýnka

Žabí stehýnka zná každý alespoň z doslechu. Ochutnat je můžete i v některých českých restauracích. V Evropě se jedly už více než před 5000lety. Češi je jedli už v době Neolitu. Jakým způsobem je připravovali není známo. Je zde teorie, že stehýnka byla stažena z kůže a poté snězena. Žáby obohaťovaly jídelníček starých obyvatel Čech především na jaře ( březen, duben), kdy migrovaly k vodním zdrojům. Zvyk konzumovat tyto živočichy je původem obyvatel dnešního Česka. U nás není konzumace žabích stehýnek natolik rozšířena. Je považována za delikatesu. Je to umění francouzské restaurace.

Zakoupit je lze v mraženém stavu v hypermarketech a velkoobchodě. Jsou již stažená, každý pár je nožek skokanů je zabalen v igelitu zvlášť.

Na talíř se podává 3-6 kusů. Větší stehýnka se upravují jednotlivě, menší na jehle. Host si překládá sám z mísy nebo tymbálu (kastrůlek na zapékané pokrmy). Pro přípravu těchto pokrmů se využívá určitého druhu žab- skokanů tj. skokan hnědý (Rana temporaria) či skokan zelený z umělých chovů. Pozn. V USA se podává skokan volský, jehož stehno dosahuje rozměrů až 25 cm.Ke konzumaci se oddělí zadní končetiny ( stehýnka samiček jsou větší než samců) , stáhnou se z kůže a poté se tepelně opracují. Maso je bílé, jemné a chutné přirovnatelné k drůbeži.


Úpravy
smažení, grilování podávaná s jemnými pikantními omáčkami, dušené na víně. Příloha bílé pečivo , rýže, brambory či zeleninový salát nedoporučují se třeba knedlíky.

Zakládáme
Dezertní talíř a příbor ( vystačíme si s běžným příborem) , vlevo pečivový talíř, talířek na kosti a oplachovač prstů

Jak je možné, že oddělené a kůže stažené končetiny roztancuje sůl?
To stejné nastane u zabitého kapra, kterého naporcujete a posolíte. Tento jev nastává u každého masa, které není ztuhlé. Vysvětlení je následující. Ionty chloridu sodného ( obsažené v soli) dráždí nervová zakončení svalů a dochází k viditelným záškubům.Žáby plněné zeleninou
Kambodža - země nejroztodivuhodnějších kulinářských lahůdek. V Battambangu se na tržnici objevují pečené žáby na špejli plněné směsí masa a koření. Cena cca 10Kč/kus

Ohrožená delikatesa
Podle studií lidé snědí až jednu miliardu této oblíbené pochoutky za rok. Největšími dovozci jsou Francie , Spojené státy americké, asijské země. Největším vývozcem (exportérem) je Indonésie. Dodá na trh 5000tun žab/ rok.


Zdroj:www.tyden.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse