Tomel japonský (Diospyros kaki)

Jiný název: Kaki, Churma, Jam

Toto exotické ovoce pochází z Japonska. Kaki je rozšířené po celém světě. Na náš trh se dováží obvykle z Izraele nebo Španělska.

Vyznačuje se sladkou chutí připomínající meruňku nebo broskev. Lahodí mírně vanilkovou vůní. Vzhled plodu se přirovnává k rajčeti, má oranžovou barvu a struktura dužniny odpovídá dýni nebo žlutému melounu. Obsahuje vysoký podíl vody cca 60%, vitamin C a až 20% cukrů. Konzumuje se dozrálé. Když plody koupíte, nechte je asi dva týdny při pokojové teplotě dojít. Tvrdé a nezralé mají silně trpkou a svíravou chuť. Kaki musíme nejprve oloupat jako jablko, nebo rozkrojit a jíst lžičkou.

Pokud ho tepelně upravíme lze použít do omáček, dezertů, marmelád. Můžeme ho také sušit. Chutná skvěle v ovocných salátech, kde jej můžeme pokapat citronem, limetkou i rumem.

Pojídání tohoto ovoce se doporučuje lidem s nemocnými játry a ledvinami. Působí proti únavě, nervozitě a posiluje imunitní systém.

Pěstování:

Jedná se o opadavý strom. Dosahuje výšky 10-15metrů. Strom s velmi tvrdým dřevem, které připomíná eben, je velmi dekorativní, má lesklé, tmavozelené listy. Květy jsou nenápadné. K nám dovážené plody neobsahují semena. Musíme si je koupit ve speciálních prodejnách. Pěstování a nároky jsou velmi podobné meruňce. Má několik odrůd. Sklizeň probíhá koncem září nebo začátkem října. Ovoce se sbírá ručně. U každého plodu se odtrhne stopka. Pozor aby se neporušil kalich u plodu. Kaki je rozšířené po celém světě V zimních období je potřeba chránit kmínek před mrazem a zimním sluncem. Prvních plodů se můžeme dočkat asi ve 3. roce cca 40kg plodů na jednu rostlinu.

zdroj:Ovocedoskol.eu,http://exoticke-ovoce.coajak.cz (obrázek)

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse