M

Malé černé - termín, který se objevil ve 20. letech 20. století. Označuje univerzální krátké (v délce těsně pod kolena) hladké černé šaty, "bestseller" mezi oděvy. Časopis Vogue je označil Fordem mezi oděvy. V původním návrhu Coco Chanel mají šaty úzké dlouhé rukávy a jsou bez výstřihu, mají ovšem mnoho podob, nosí se k nim šperky, někdy také šperky.

Marokén - nebo také safián - měkká kozí kůže, obvykle barvená na červeno - pochází z Maroka

Maxi, mini, midi - různá délka svrchního dámského oblečení: maxi (v souvislosti s módou 70. let) označovaly sukně a pláště prodloužené nejméně ke kotníkům. Maxipláště se kontrastně nosily s minisukněmi. Délka sukně těsně pod kolena se nazývá midi. Revolučním tahem v dámské módě 20. století se stal vynález mini (dají se definovat podle minimální vzdálenosti oděvu ke kolenům, a to je deset centimetrů): minisukně nebo šaty sahaly nanejvýš po stehna. Poprvé uvedla kolekci ve stylu mini návrhářka Mary Quant (1959).

Medium (mídium) - středně propečený

Medium dry (mídium dráj) - polosuchý

Medium rare (mídium rér) - polosyrový, po anglicku

Medium well (mídium vel) - více propečené maso

Mentalita - je ten, kdo používá bystrou mysl, hypnózu anebo sugesci. Mistr manipulace s lidskou myslí a chováním.

Mikrovlákno - neobyčejně tenké vlákno, lehčí než 0,1 dernieru. V posledních desítkách let se podařilo na světě vyvinout celou řadu mikrovlákenných látek.

Military look - mix uniformních prvků a maskáčového tisku s romantickými prvky především na dámském oblečení. U mužů jde spíše o spojení vojensky zelených tónů a detailů uniforem s kontrastními prvky na jednom oblečení.

Minimalismus - protipól k přezdobeným stylům. Jednoduchý vzhled, která dává přednost i neutrální barevnosti.

Monokiny - dámské plavky zahalující pouze spodní část těla, které se objevily v souvislosti s módou nahoře "bez". Měly premiéru v roce 1964. Termín byl odvozený od slova "bikiny", dvoudílného koupacího úboru. Další význam slova označuje jednodílné plavky s rafinovaným vykrojením a průstřihy mezi spojením horního a spodního dílu plavek.

Motýlek - pánský doplněk fraku (vždy bílý, vázací) nebo smokingu (vždy černý).

Mittel (mitl) durch - méně propečené maso

Mixing glass, mix glass (mix gláz) - míchací sklenice

Mobbing - týrání, šikanování, intrikování, pomlouvání a zesměšňování na pracovišti, a to ze strany spolupracovníků, případně i šéfa nebo zaměstnavatele.

Molton - podložka pod ubrus

Morálka - výraz pochází z latinského moralis, tedy mravní. Schopnost člověka řídit se za všech okolností svědomím, tedy posuzovat veškeré lidské záležitosti z hlediska rozeznávání dobra a zla. V současnosti morálkou (mravností) označujeme pravidla slušného chování považovaná v určitém prostředí a době za závazná. Zatímco některé etické kategorie jsou platné vždy a všude, jiné mravní normy platí jen v jistém typu společnosti a v některé konkrétní části světa.

Mravy - označení pro ustálený způsob jednání lidí ve vzájemném vztahu a vztahu ke společnosti.

Mustard (mastrd) - anglická hořčice v prášku

Mušelín - jemná vzdušná tkanina malé hmotnosti

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse