B
Baby-doll - dvoudílné noční prádlo skládající se z volného vrchního dílu s krátkými balonovými rukávky a z nabraných krátkých kalhotek stažených na lemu kolem nohy. Styl uvedl do života film se stejný název - Baby doll (1956) v hlavní roli s Caroll Baker. O rok později jej návrhář Jacques Griffe upravil na denní oblečení.
Baby potatoes - Malé brambory pečené ve slupce a používané v indické kuchyni. Bývají k dostání i ve velkých supermarketech.
Bageta (francouz.) - Druh dlouhého tenkého chleba, dlouhý bílý rohlík. Ve Francii druh chleba tvarem podobný naší vece.
Baggy-pants - název kalhot s nízko posazenou pasovou částí. Nohavice jsou velmi široké a dlouhé, kalhoty mají sedět nízko na bocích.
Bahar - Arabský název nového koření.
Baileys - Originální smetanový likér je nejprodávanější likér a současně třináctá nejprodávanější značka alkoholu na světě vůbec. Jedinečná směs pravé jemné irské whiskey a zaručeně čerstvé irské smetany lehce dochucená vanilkou, kakaem a cukrem je zárukou nenapodobitelné chuti, vůně a hedvábné jemné konzistence. Podává se „on the rocks“, tedy přelitý přes velké kostky dobře zmrzlého ledu.
Bain marie - Velká vana s vodou na uchovávání pokrmů v teple, v menších nádobách se v ní vaří jídla ve vodní lázni.
Baklava - Moučník, závin z listového těsta s ořechovou náplní, po upečení se dává do cukerného roztoku. Pečivo je tureckého původu.
Baklažán - Lilek vejcoplodý, lilek jedlý, bot. název Solanum melongena. Zelenina s fialovou slupkou a bílozelenou dužninou, hruškovitého tvaru, dlouhý asi 20 cm. Jako kulturní rostlinu jej začali pěstovat Indové. Stejně jako rajčata a brambory patří k lilkovitým rostlinám. Do Evropy se dostal jako okrasná rostlina v 15. století z Indie. Hojně pěstovaný ve Středomoří, Přední Asii a severní Africe. Obsahuje asi 90 % vody.
Bakšiš - Spropitné, drobný peníz, úplatek, původně almužna.
Balené příbory - Se používají v nižších cenových skupinách pro zvládnutí při stále se střídajících nových hostech.
Balerínky - ploché dámské střevíčky, bez šněrování nebo s ním. Od baletek (cvičebních střevíčků) se liší pouze pevnou podrážkou. Staly se poprvé módními v 50. letech.
Ballantinés - Firemní značka světoznámé skotské whisky.
Balonová sukně - dámská široká sukně, u dolního lemu stažená. V první polovině 20. století se objevovala u tzv. koktejlových šatů. Dnes se znovu objevuje v inspiraci retrostylů.
Bandeau - podprsenka bez ramínek ve tvaru širokého pásu, který prsa zplošťuje.
Banding - metoda při kterém libovější maso obalujeme plátky tuku ( slaniny, špeku), abychom zabránili jejímu vysušení. Maso se tím při pečení stává šťavnatější. Provádíme to zejména u mas, která nejsou dostatečně pokryta tukovou vrstvou, nebo nejsou dostatečně mramorovaná. S tímto pojmem se setkáme zejména na lístcích v steakhousů. Obdobou je larding- špikování.
Banket - slavnostní hostina s tabulí
Banketní menu - Banketní menu se skládá z menšího množství pokrmů, než tomu bývalo dříve. Řazení pokrmů: studený předkrm, polévka, teplý předkrm – nejlépe ryba nebo zelenina v různé úpravě apod., první masitý chod ze světlého masa v lehčí úpravě, druhý masitý pokrm z tmavého masa, dezerty, moučníky, káva. V banketním menu se nyní zařazuje mimo ryby již jen jeden druh masa. Podáním prvního masa „ bílého“ a druhého pokrmu z tmavého masa se lépe vychutnají vína, protože po lehčím bílém víně může následovat víno červené.
Bar - Pojem bar vznikl z francouzského slova „ Barriére „ a pochází ze 16. století - z časů kolonizace Ameriky. Alkohol tehdy hrál velmi významniu úlohu a nazýval se „ Silná voda „ (Strong Water). Silná voda se vydávala v Common Stores a její výdej byl přirozeně vázán na určitou dobu. Tyto podniky nejprve vedli duchovní a důstojníci. Později se tyto místnosti rozšířily o prostory ke spaní a stáje. Říkalo se jim „ Inn“. Zpočátku to byla místnost bez jakéhokoli bočního ohražení. Teprve mnohem později se z nich vyvinuly ve městech „ Saloony „, v nichž se k ochraně výčepníka zřídilo ohraničené místo - bariéra. A z těchto saloonů se časem vytvořily dnešní "American bar".
Barbecue (bárbikjů) - úprava masa u stolu. Má několik významů: Má několik významů:
a) velký rožeň, na němž jsou opékána zvířata vcelku
b) lidová slavnost v přírodě, při níž se podává kromě jiného i maso zvířat pečených vcelku na velkém prostranství
c) litinová plotna, umístěna na zahradním prostoru v restauraci, na němž se opékají různé druhy masa
d) druh speciální pikantní omáčky.
Bardírovat - V kuchařské technologii obalit slaninou.
Barman - Číšník připravující a podávající míšené nápoje, nebo barmaid – barmanka (žena)
Barmanská soutěž - Nejstarší barmanská soutěž na světě, řádně zaznamenaná ve světové literatuře, se uskutečnila v roce 1869 v New Orleánsu. První vítěz barmanské soutěže konané v roce 1869 v New Orleánsu byl Harry Johnson, americký barman, autor jedné z prvních barmanských příruček.
Barviti (colorer) - Značí, že se dotyčná tekutina nebo jiná hmota nějakou přísadou obarví. Např. polévka se barví přísadou dohněda usmažených jater, zeleniny i různých odřezků mas, omáčky jíškou, páleným cukrem, vínem, másla šťáva zelnou, vejci, cukr tlučený barvivem neškodným. Též se barví cukrové ledy, polevy, jimiž se krášlí dorty a cukrovinky, aby okrasa byla pestřejší. Také ocet se přibarvuje kvůli úhlednosti, jakož i rosoly masité.
Basics - základní klasické součásti oděvu (košile, kalhoty, sako či sukně), které se dají vzájemně snadno kombinovat.
Batáty - patáty - Bot. název Impomoea batatas. Sladké brambory kořenové hlízy povijnice jedlé vřetenovitého tvaru. Obsahují cukr a škrob. V tropických oblastech nahrazují brambory. Tyto brambory se pečou většinou v troubě a podávají se ve slupce s čerstvým máslem. Lze je však připravovat i jako brambory obyčejné, pokud se připravují smažené, je nutno je co nejrychleji podávat, neboť brzy měknou. Pěstují se v Asii, Africe a Americe. Bývají bílé, červené a žluté. Připravují se jako brambory a mohou se vařit, smažit, můžeme z nich připravit i bramborovou kaši a použít je jako náplň do zeleninového koláče. Batátový salát se připravuje v Jižní Americe, který zde nahrazuje naše brambory.
Battle dress - krátká, v pase podkasaná bunda s nárameníky a našívanými kapsami. Připomíná leteckou bundu, kalhoty jsou úzké a rovné (nosí se do šněrovacích bot).
Bavaroisy - Jsou alkoholické nápoje, jejichž hlavní součástí je horké mléko.
Bazar - V orientálním prostředí krytá nebo otevřená ulice nebo náměstí, kde se soustřeďoval všechen život, v širším významu trh, tržiště.
Beefsteak (bífstejk) - řez hovězího masa
Beerenauslese - Kategorie německých vín, která se zařazuje nad Auslese, ale pod Trockenbeerenauslese. Připravuje se z botrytických hroznů. Má více jemnosti, krásy a elegance než leckteré intenzivně sladké víno.
Before dinner drink (bifór dynr drink) - nápoj podávaný před jídlem
Bezprostřednost - jednání bez zábran, přímo, vyrovnaně, upřímně
Bianko (bjanko) - bílý
Bien cuit (bjen ki) - velmi propečené maso. Ve vrcholném období Nouvelle cuisine (viz) neprávem odsuzovaná metoda vaření, která v současné době alespoň u masitých jídel prožívá svou renesanci, protože dnes není radno jíst syrové nebo polosyrové maso. Vařená zelenina naproti tomu (tento poznatek je dnes všeobecně známý) ztrácí výživnou hodnotu a vitamíny.
Bitter (bitr) - hořký
Bitterflasche (bitrflaše) - dávkovací láhev
Bižuterie - šperky zhotovené z polodrahokamů nebo napodobenin drahých kamenů. První je do módy uvedla Gabrielle Chanel ve 20. letech 20. století. Bižuterie se rozvinula jako zvláštní obor a není vnímána jako laciná náhražka klenotů.
Blanc (blan) - bílý
Blanc de blanc (blan d blan) - bílé víno z bílých hroznů
Blanc de noir (blan d noár) - bílé víno z tmavých hroznů
Blanšírování - Spaření nebo krátkodobé povaření některých potravin ve vodě za účelem jejich přípravy k dalšímu zpracování.
Blau, bleu (blé) - prudce opečené maso
Blejzr - dámské i pánské sako s velkými kapsami. Časté detaily: zlaté nebo stříbrné knoflíky a našitý klubový odznak. Původně sportovní klubové sako.
Blini - Lívance z pohanky, které se podávají především ke kaviáru nebo k lososu.
Blutig (blůtyk) - krvavé, krátce opečené maso
Bluzon - ležérní, pohodlně řešený kabátek. Bývá ukončen do pásku nebo pruhu pleteniny. Byl velmi populární v 60. letech minulého století.
Blůza - objevuje se v první polovině 19. století jako dámská součást děleného oděvu. Blůzy se nosí v rozmanitých variantách denního i společenského oblečení.
Boa - dlouhá úzká šála z kožešiny, nosí se ovinutá kolem krku nebo ramen. Název je odvozený od hroznýše královského (boa constrictor). Byla oblíbená již v 19. století.
Body - součást oblečení podobná trikotu, spojující živůtek (bez rukávů či s krátkými nebo dlouhými rukávy) s kalhotkami. Body je také jednodílné spodní prádlo s pevnými švy, které tvaruje celou postavu (je to podprsenka, košilka i spodní kalhotky v celku).
Boeuf Stroganov, Bef Stroganov (béf) - minutka z kousků svíčkové
Bolero/bolerko - krátký a lehký dámský kabátek (živůtek) sahající nejvýše k pasu. Je bez knoflíků, vepředu otevřený. Jako vyšívaná součást tradičního oděvu zdobilo španělské toreadory. Od druhé poloviny 19. století se bolerko několikrát objevilo jako módní dámské oblečení.
Bomber - bunda se šikmými zipy ve stylu bund pilotů. Sahá do pasu a je prošívaná.
Bonton - pojem z francouzštiny, synonymum pro společenské chování, odpovídající význam znamená dobré chování, dobré mravy.
Borsalino - klobouk, pojmenovaný podle milánského kloboukáře G. Borsalina.
Bossing - psychický teror, působený vedoucím pracovníkem vůči jedinci nebo kolektivu.
Bouquet garni - Svazek bylinek a zeleniny, např. z pórku, petržele, tymiánu a bobkových listů, který se používá do omáček a vývarů. Na většině tržišť, zejména ve Středozemí, je dostanete svázané dohromady.
Boutique (butik) - původně označený pro italskou módu. Jde o atraktivní avantgardní odívání. Tento módní trend spojuje se spojuje s malými obchody, kde se toto oblečení prodává.
Bowler - pánský klobouk, buřinka
Brikety - boty se silnou podrážkou a podpatkem, velmi módní v 70. letech a v posledním desetiletí minulého století.
Brunoise - Na drobné kostičky nakrájená zelenina v omáčkách či polévkách.
Brunch (branč) - pozdní snídaně
Brut (bri) - suché víno
Buffetier (bifitijé) - předkrmář
Bussiness protocol - výraz z anglosaské terminologie, v českém překladu se blíží nejvíce pravidlům společenského styku při podnikatelské či obchodní činnosti.
Bustier - svrchní díl dámského oděvu na způsob korzetu.