Štědrovečerní tabule

Jakmile vyjde první štědrovečerní hvězda, můžeme se usadit k připravenému stolu. Aby byla vánoční atmosféra dokonalá, nesmí chybět pěkně nazdobená sváteční tabule.
Ubrus by měl být položen na plstěné podložce, která tlumí údery sklenic a příborů o desku stolu. Barva ubrusu by měla být bílá nebo s vánočními motivy. Měl by přesahovat na každé straně hranolu asi o 30cm.V takové délce, aby bylo po sedadlo židle, aby zakrýval nohy spolustolovníků a dotýkal se plátěných ubrousků na jejich klíně. Výzdoba štědrovečerní tabule přináší mnoho módních barevných variací. Mezi tradiční barvy patří červená, tmavě zelená, zlatá a stříbrná. Trend barev se ročně mění. Třeba taková modrostříbrná, nebo zlatohnědá kombinace. Volíme barvy, které lahodí našemu oku případně dobře doplňují náš interiér. Na stole by neměl chybět adventní věnec, svícen na svíčku, smrková větvička nebo květina ve váze. Dekorace by ovšem neměla zabírat mnoho místa.

Vlevo od talíře leží menší talíř na pečivo. Vedle talíře leží příbory v takovém pořadí, aby se odebíraly od vnějšku k talíři. Je to tedy v následujícím pořadí dezertní příbor na předkrm, polévková lžíce a potom hlavní příbor. Nože se pokládají ostřím k talíři. Příbory pokládáme od sebe ve vzdálenosti asi 1cm, v rovině s dolním okrajem talíře. Leží v ose s příbory na protější straně stolu. Moučníkový příbor se pokládá nad talíř tak, aby vidlička byla blíž talíři a nad ní je lžička. Pokládá se, aby rukojeti byly otočeny tak, jak je bude host brát do ruky. Misku na kompot stavte u horní části talíře vpravo. Sklenice na dlouhých stopkách má také své místo a to 1cm nad špičku nože hlavního příboru. Tyto sklenice působí nejslavnostněji. Sklenice při nalévání neplňte po okraj, vždy je nalijte cca 2cm pod okraj. K slavnostním příležitostem se vám osvědčí servírovací stolek. Můžete zde odkládat vše nepotřebné, a neblokujete tak prostor na stole.

Podle tradice by se na vánoční tabuli měla objevit vánoční hrachová polévka, černý kuba, rybí polévka, smažený kapr s bramborovým salátem. Zhruba u 75% obyvatel země se objevuje tradiční kapr , zbylých 17% dává přednost jinému druhu masa. Bramborový salát preferuje zhruba 82% obyvatel České republiky. Na rybí polévce si pochutnává každý třetí Čech.

A co obsahuje štědrovečerní večeře v zahraničí?

USA - pečený krocan
Německo- pečená husa, zelí s bramborovými knedlíky.
Anglie- krocan s nádivkou, pečenými bramborami a kapustou. Dezert vánoční pudink
Lidé napříč světem o Vánocích nejraději konzumují kuřecí maso.

Mýty a přísloví

Podle tradice mělo být na štědrovečerním stole devatero pokrmů.
Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, toho se drží peníze.
Když se vám povede připálit vánočku, budete o vánocích nemocný.
Zbytky jídla zakopejte do země, aby byla úroda.
Krájení jablka- když se objeví hvězdička, všichni se sejdou zase napřesrok

Slavnostní menu

Aperitiv-Nejčastěji se podává vermut s kolečkem citrónu, sklenice sektu , vodka nebo pohár piva. Dětem můžeme nabídnou přírodní ovocné šťávy.

Předkrm- Není určen k nasycení, nýbrž dalšímu povzbuzení chuti. Vhodné jsou šunkové závitky, plněná vejce nebo kapr v rosolu. Zpravidla se jedná o studenou formu předkrmu.

Polévka- rybí polévka popřípadě čočková nebo hrachová

Hlavní chod- smažený kapr s bramborovým salátem. Je známo, že rybí maso je zdravé, protože obsahuje látky velmi prospěšné pro zdraví (např. nenasycené kyseliny).

Moučník- tradiční jablečný závin, pečená vánoční jablka, nebo zmrzlinové poháry.

Závěr-V závěru přichází na stůl ještě mísy s čerstvým ovocem, ořechy, vánoční cukroví, vánočka či štola. Sváteční menu končíme šálkem dobré kávy.

 

Zdroj:Newliving.cz, radioimpuls.cz, vanocni-darky-na-vanoce.cz,www.finance.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse