Hygiena

Čistota je nejen půl zdraví, ale i základem lidské komunikace. Určitě se sami jinak cítíte umytí, čistí a voňaví. A stejně to vnímají i lidé ve Vašem okolí. Určitě si vzpomenete na případ, kdy Vám někdo např. podal zapocenou nebo upatlanou ruku. A jak Vám to bylo příjemné? První dojem dělá u člověka vzhled a vůně, proto kdo trpí např. nadměrným pocením nebo pachem z úst, by se měl podle toho zařídit. Zvýšenou pozornost by měli chrupu věnovat kuřáci. Kromě čištění zubů byste si měli i během dne vyplachovat dutinu ústní např. ústní vodou nebo bylinnými nálevy. Nejvhodnější je heřmánek, mateřídouška, máta a hlavně šalvěj. Rychlou pomocí jsou mentolové pastilky, nevhodné potom sladké bonbony. V případě pocení jsou na místě deodoranty a antiperspiranty, popř. se s tím dá něco dělat lékařským vyšetřením.

Muž by neměl být cítit potem a žena by měla vonět. V opačném případě ale není vhodné, aby byl jak muž tak žena nadměrně navoněni. I silná a těžká vůně může působit nepříjemně. Ženám a dívkám se doporučuje „vůně svěžesti“, to znamená lehká vůně např. z prádla ovoněného aviváží nebo můžete vkládat mezi oblečení do skříně mýdlo či voňavé pytlíčky s bylinkami. Krásně voní např. mateřídouška a levandule.
U mužů je příjemná lehká kolínská.

Účes dotváří vzhled celé postavy, proto by měl být otázkou vkusu. Samozřejmě ve společnosti jsou nepřijatelné neumyté a mastné vlasy. U mužů by měl být i vous důkladně upraven, popř. by měl být oholen dohladka.

Za zmínění stojí i péče o nehty na rukou a nohou. Původně byly upravené a dokonalé nehty známkou, že člověk patří k vyšší vrstvě a z dobrých poměrů. V dnešní době, kdy už fyzická práce nehraje takovou roli a společenské postavení je téměř vyrovnané, bychom se měli starat o to, aby naše nehty vypadaly upraveně. Důležité je upravení a čistota nehtů. Pokud dámy používají laky na nehty, měly by sledovat, zda někde nejsou odřené nebo ulámané. U mužů se dívá na čistou nehtů a krátké zastřižení. Samozřejmě toto platí pro nehty na nohou i na rukou. Na péči o nohy se dost často zapomíná.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse