Sandály a ponožky

Ponožky v sandálech je vždy diskutované téma. Máme obut sandály na boso nebo si máme nejprve obléci ponožky. Společnost se rozděluje na ty, kterým to přijde jako vrchol nevkusu, a ty, kteří jsou extravagantní a je jim to prostě pohodlné. Kombinace sandály a ponožky mají v oblibě němečtí pánové.

Podívejme se na to zprvu z praktického a hygienického hlediska. Chodilo se v sandálu dostává jen dva centimetry od země. Takže se na něj nachytává prach a jiné nečistoty z chodníku a zapracuje se to sandálu, což je skvělá živná půda pro bakterie a plísně. Proto z praktických a hygienických důvodů je vhodné mít nohu v ponožce. Prach a pot se zde zachytí. A my si jen pak ponožky každý den i několikrát denně vyměníme.

Z hlediska módy ponožky v sandálech ano, ale ne vždy a všude. Tato ne zrovna tradiční kombinace leckdy udělá z nudného outfitu super model. Určitě způsobíte módní faux pas běžnými ponožkami, které nosíte do uzavřených bot, kde je nikdo nemá šanci vidět. Správnou volbou jsou ponožky ve světlých či neutrálních odstínech se zajímavým detailem. Módní je krajkové lemování nebo retro kousky. Délka ponožek by měla být ve výšce jeden až dva centimetry nad kotníky. Pokud máte odvahu a sebevědomí zapůsobíte výraznými barvami či efektivními kontrasty např. bílé ponožky do tmavých bot. Pokud chcete zkombinovat jednobarevné boty, nebojte se vzorovaných, vyšívaných, krajkových či háčkovaných ponožek. Klidně využijte třpytivých materiálů s luxferovými vlákny. Základem tohoto stylu je tedy kontrast. Ponožky vypadají dobře v otevřených botách, lodičkách, k nabíraným sukním, šatům, k úzkým nohavicím jejichž délka končí v půli lýtek či těsně nad kotníky.Tvůrci módy zkrátka povýšili stylistické faux pas na in záležitost. Snaží se udělat z tradičního trapasu žhavý look.

Módní návrháři vyhrožují, že se stanou ponožky v sandálech módním hitem. Zatím ve světě módy vládne skepse.

 
Ponožky objevili už staří Římané, nosili je v antické Anglii do sandálů

Vykopávky se severu Anglie ukazují, že ponožky byly součástí oblečení již na počátku letopočtu. V ruinách v hrabství Severní Yorkshire, měli římští vojáci mezi nehty zapletené vlákna- pleteninu typu ponožek. Římané je používali kvůli zimě. Jižní Římané trpěli ve studené Anglii chladem. Bez ponožek, sandálu by římská Británie nepřežila až do roku 410 n.l. Nakonec stejně Římané zamířili na jih do teplejší oblasti.

Nosí se do sandálů ponožky?

Nenosí, sandály se nosí naboso, proto taky nepatří do kategorie společenské obuvi, jsou určeny pro volný čas. Ukazovat špičky a paty ponožek se nemá, proto se do otevřených bot nenosí ponožky. Pokud je vám zima na bosé nohy, vezměte si jednoduše uzavřené boty. Když se rozhodnete pro sandály, musíte snést nožky bosé.

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse