Pracovní pohovor

Oblečení k pohovoru: V dnešním světě, kde je styl oblékání obchodních profesionálů velmi pestrý, je těžké vědět, jak se správně obléct. Vstoupíte-li do jakéhokoli obchodního prostředí, získáte různorodé informace. Je dobré si předem zjistit, jak se v té či oné společnosti vlastně oblékají, jakou mají firemní kulturu. Na základě toho, co mají na sobě lidí, kteří ve firmě vypadají nejprofesionálněji, se rozhodněte co si vy oblečete. Volíme střízlivé a decentní oblečení a doplňky. Nezapomínejme na pečlivou hygienu a úpravu vlasů.

Muži
-tmavý, jednobarevný oblek
-košile s dlouhým rukávem - bílá nebo v barvě vhodné k obleku
-kravata, tmavé ponožky
-kožené boty a opasek stejné barvy
-jemná voda po holení nebo kolínská

Ženy
-kostýmek - dávejte si pozor aby sukně nebyla příliš krátká, musí se Vám sedět pohodlně
-halenka s knoflíky
-jednoduché, konservativní punčochové kalhoty a boty
-jemný, lehký parfém a umírněný make-up

Čas příjezdu: Přijďte na čas. Když dorazíte později, sníží to prudce vaše šance na přijmutí, ale když přijdete příliš brzy, může to také negativně ovlivnit výsledek. Doporučení je přijít o deset minut dříve a mít čas se přizpůsobit a aklimatizovat. Je dobré provést poslední úpravy- zkontrolovat všechny knoflíčky, límečky , účes nebo přeleštit boty.

Místo schůzky: Ujistěte se, že víte, kam jdete a jak dlouho to bude trvat, než se tam dostanete. Vezměte v potaz faktory a detaily, které by Vás mohly zpomalit, jako je denní doba. Nebude náhodou ranní špička, či konec školní výuky?

Parkování: Proveďte malý průzkum. Můžete parkovat přímo před budovou nebo kousek dál a pak ještě kus cesty jít po svých. A jak je rozlehlý kancelářský komplex? Nestrávíte ještě další cenné minuty hledáním kanceláře?

Jak začít: Navažte oční kontakt, usmějte se a natáhněte svou ruku ihned jakmile vidíte ten samý pohyb u svého protějšku. První slova která vypustíte z pusy by měla být „děkuji" (třeba za pozvání k pohovoru) a tazatelovo jméno - to si samozřejmě dopředu zjistěte a pamatujte.

Kde sedět: Pokud Vám nebylo řečeno kam si máte sednout, zeptejte se. Jestliže dostanete na výběr mezi pohovkou a židlí, zvolte židli. Nemusí být tak pohodlná, ale budete vypadat profesionálněji.
Jak zakončit: Když je rozhovor u konce, poděkujte opět osobě za setkání, oslovte opět jménem a potřeste rukou.

Nezapomínejte, že důležité není pouze to, co říkáte ale i to, jak sedíte a gestikulujete. Při posedu bychom měli mít nohy u sebe, kolena i kotníky u sebe případně si může přehodit nohu přes nohu.Nerozvalovat se a židli, a neopírat se lokty o stůl.

Snažte se působit sebejistě a s úsměvem. Mluvte dostatečně nahlas a zřetelně. Na položené otázky odpovídáme stručně, ale ne lakonicky. Pravidelně si procvičujte spisovnou češtinu, jiné vyjadřování by v této situaci bylo nepřípustné.

Zjistěte si co nejvíce o firmě, kam se na pohovor chystáte. Nezapomeňte si zjistit, jaká by měla být vaše pozice ve firmě.

Zapamatujme si jména a v průběhu pohovoru je při oslovování použijme. Účinkuje to spolehlivě.
Nikdy není na škodu si doma před zrcadlem nacvičit své vystoupení. Budeme se rozhodně potom cítit jistěji a nebudeme dělat chyby.

Nežvýkejte, nekuřte a nejezte česnek těsně před interview. Než se vydáte k pohovoru vezměte si mentolový bonbón. Vypněte svůj mobil. Nezapomeňte vzít sebou k pohovoru kopie Vašeho životopisu.

Případné dotazy si necháme na konec pohovoru. Pohovor končí vždy zaměstnavatel.


zdroj:www.studentka.cz, www.doprace.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse