Gottův vztyčený prostředníček

Karel Gott ukázal v televizní děkovačce ve večerních zprávách na Primě vztyčený prostředníček. Vulgární gesto patřilo všem jeho odpůrcům, kteří mu nepřáli medaili Za zásluhy. Na Pražském hradě ji obdržel 28.října z rukou Václava Klause. Zlatý slavík převzal vyznamenání spolu s 22 dalšími osobami. Stejnou medaili za zásluhy dostala k 70. narozeninám zpěvačka Eva Pilarová či šestinásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa.

Co je medaile Za zásluhy

Je přijímána z rukou prezidenta republiky. Uděluje se osobám, které se zasloužily o stát nebo územní samosprávný celek v oblasti vědy, techniky, kultury, umění, sportu, hospodářství, výchovy a školství, obrany, bezpečnosti státu a občanů. Medaile Za zásluhy je nižší státní vyznamenání České republiky. Vznikla v roce 1990, výtvarným autorem medaile je Jiří Harcuba. Medaile Za zásluhy byla zřízena zákonem č. 157/1994 Sb. o státních vyznamenáních České republiky. Medaile Za zásluhy má tři stupně, první je nejvyšší. Navzájem se odlišují materiálem a počtem fialových pruhů na stužce. I. stupeň medaile je ražen ze stříbra a pozlacen, II. stupeň je ražen ze stříbra a III. stupeň je ražen z bronzu.

Hlavní význam vztyčeného prostředníčku mělo být to, že si nenechá jeho odpůrci zkazit krásný pocit z medaile. Provedl to tak, že ukázal obě ruce s roztaženými deseti prsty. Víte co to znamená? Pak sevřel pravou ruku v pěst a ukázal jen prostředníček... desetkrát tohle!

Tím odstartoval diskuzi- zda to byla sprosťárna či nutná obrana.

Ladislav Špaček prý vztyčený prostředníček Karla Gotta považuje za významné státnické gesto, které jej vůbec nepohoršilo, ale naopak upřímně rozesmálo. Nejsem pro žádná silná gesta, ale v tomto případě se na to dívám s nadhledem. Toto státnické gesto je výraz opravdové beznaděje nad tím, co řeší. Tento jednoznačný a záměrný exces měl ukázat, už mi dejte pokoj. Snad si za svoji odvedenou práci zasloužím uznání.Foto: foto Karla Gotta- Reprofoto TV Prima,  

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse