Kalouskových pár facek

Ministr financí Miroslav Kalousek (51, TOP 09) nafackoval na veřejnosti provokativnímu mladíkovi (19). K incidentu došlo ve středu 21. září 2011 na Malostranském náměstí.

Ministr šel podloubím ze Sněmovny se svým mluvčím Ondřejem Jakobem, když se na něj mladík začal sprostě pokřikovat. Výhružky směřovaly i k jeho rodině, a že je zloděj a měl by sedět. Prohlásil že je pro něj symbolem prohnilé české politiky. Ministr se ho snažil nejdříve ignorovat, ale pak nevydržel a chytil mladíka za triko a přitiskl ho ke zdi. Padlo ještě pár vulgárních slov ze strany středoškoláka. Po kratší slovní výměně názorů se už ministr neudržel a vlepil mu facku. Poté chtěl pan Kalousek vše ukončit a dal se na odchod, ale marně. Mladík se hned za ním vydal a slovně ho napadal. Ministr se mu snažil vlepit ještě jednu facku, ale mladík už stihl zareagovat. Tím už k dalšímu konfliktu nedošlo a vše skončilo.

Video umístěné na YouTube.com po necelém dnu zhlédlo téměř 62 tisíc diváku.

 

Ministr facky nelituje a bere to jako významný pedagogický vklad do mladíkovy budoucnosti.

Na jeho slova následně reagovala vicepremiérka pro boj s korupcí za VV Karolína Peake: "Pan Kalousek ví, že kdo si dnes každý den nekopne do VV, jako by společensky neexistoval. Zajímavé, jak lze vlastní pouliční bitku otočit."

Vyjádření ze strany kolegů politiků a vlády

"Vláda konstatovala, že pan ministr... rozhodně neaspiruje na titul pedagog roku," komentoval potyčku premiér Petr Nečas (ODS).

„Ta reakce fyzického násilí je neadekvátní. Vysoký ústavní činitel by se tak chovat neměl. Někteří politici by se měli zamyslet, jak dělají svou politiku, a potom teprve vychovávat ostatní," řekla Právu Kateřina Klasnová ( místopředsedkyně Sněmovny a VV)

"V dokumentech KSČM odmítáme násilí. Facka není řešení," prohlásil Pavel Kováčik (šéfa poslaneckého klubu KSČM)

Předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval ministra k rezignaci. Pokud to neudělá, premiér Petr Nečas (ODS) by měl podle Sobotky nechat Kalouska odvolat. "Hanba padá na celou vládu," zdůraznil Bohuslav Sobotka ( úřadující šéf ČSSD) .

Český prezident Václav Klaus k incidentu ministra financí Miroslava Kalouska u sněmovny uvedl, že se mu fackování nezdá správné. Za důvod k rezignaci je ale nepovažuje.

Jak může být čin hodnocen pro pana Kalouska?

Mohou ho napomenout, nebo mu uloží pokutu ve výši až 20 tisíc korun (v běžném správním řízení). "Pan ministr nevyužil právo na poslaneckou imunitu," poznamenala mluvčí Eva Stulíková.

Čin byl policií vyhodnocen jako přestupek a ministr zaplatil pokutu tisíc korun. Ve zkráceném správním řízení je to maximální sazba. Přestupku se dopustil i mladík. Oba nakonec zaplatili pokutu

Pan Kalousek měl podle všech platných regulích povolat policii. Zvláště pak, ministr vlády by měl takový postup bezpečně znát. Myslí si snad pan ministr, aby se chovali lidé podobným způsobem? Pak by neměl figurovat v celé řadě změn, včetně listiny základních práv a svobod. V ministrovu chování postrádám cokoli rozumného, a jeho čin byl neadekvátní (Red).

 


Zdroj: zpravy.tiscali.cz, parlamentní listy.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse