Macek napadl RathaSetkání stomatologů vyústilo k vzájemnému fackování poslanců Miroslava Macka a Davida Ratha. Incident se odehrál v květnu roku 2006. Miroslav Macek u řečnického pultu oznámil, že si musí vyřídit „ jednu zcela soukromou věc" - a nic netušícímu Davidu Rathovi sedícímu u stolu na pódiu zezadu vlepil facku. Šokovaný Rath vstal od předsednického stolu, nakročil k odchodu a pak se vrátil a postavil se Mackovi čelem. Ten na něj však zaútočil pěstmi a Rath se bránil. Oba odtrhl až Rathův spolupracovník Michal Sojka. Pro něj a pro další tisícovku přihlížejících to byl šok. Lékaři pak Macka ze sálu vypískali. Ten odešel a prohlásil, že to považoval za vhodné a výchovné.

Rath ji dostal za to, že řekl do lidových novin nelichotivé poznámky o jeho manželce:
"Víte, já ho znal ještě z doby, kdy chodil na každý večírek s jiným děvčetem (...) A pak se najednou oženil za ty miliony. Já mu to docela přeju. Někdo miluje duši, někdo miluje tělo, někdo miluje peníze."

David Rath věděl, že je Miroslav Macek připravený si to s ním vyřídit, ale nečekal takovou zákeřnost. Rath zvažoval, že se obrátí na policii a podá na Macka trestní oznámení. Podle Davida Ratha by šlo útok na jeho osobu hodnotit jako přestupek, trestní čin či útok na veřejného činitele a mohlo by se jím zabývat státní zastupitelství. Vše si nakonec rozmyslel a žádné kroky nepodnikl.

Britský list The Guardian zařadil facku Macek vs. Rath do rubriky nejpozoruhodnější fyzické střety mezi politiky z celého světa.

Nejvyšší soud rozhodl, že Miroslav Macek se musí za facku omluvit a zaplatit Rathovi stotisíc korun jako odškodné.

Ministerstvo zdravotnictví považuje incident za nedůstojný. "Považujeme to za velice nedůstojné a zbytečně degradující tu věcnou diskusi, na kterou byl ministr pozván. Pan Macek se ani neomluvil," dodala to iDNES mluvčí ministerstva Jana Kocová.

 

Pan Macek prohlašoval, že je to jeho soukromá záležitost, tak by si to měl vyřídit někde v soukromí a na veřejnost to nevytahovat. Nemá to publikovat přes média na konferenci.(Red.)

 


Zdroj: zpravy.idnes.cz

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse