Aloe vera


Aloe vera známá také jako aleo pravá a léčivá aloe

Tento druh se využívá jako léčivá rostlina. Můžeme ji nazvat královnou mezi léčivkami. Výtažky z aloe můžou být využity při hojení ran, popálenin ,odřenin a cukrovce. Těchto účinků dosahuje pomocí látek, jako jsou polysacharidy, antrachinony, C-glykosidy.Svým složením je unikátní a nenapodobitelná.

Méně známé je, že pití gelu z aleo very má vynikající ozdravné účinky. Čistí tělo od toxinů, regeneruje a optimalizuje trávení. Podporuje imunitu a metabolismus. Pití šťávy z listů Aloe Vera je prospěšné při překyselení žaludku a pálení žáhy. Je vhodné ho pít při snížení hladiny cukru v krvi. Význam má v prevenci nádorových onemocnění. Obsahuje vitaminy ((A, B1, B2, B6, B12, C PP, E, kyselina listová)a minerály(vápník, draslík, hořčík, sodík, chrom, zinek).

Je tedy určena k vnějšímu i vnitřnímu použití.

Rostlina Aloe vera neobsahuje stonek a dorůstá do výšky 60-100cm. Využívají se dužnaté zelené listy, které mohou obsahovat bílé skvrny. Uvnitř listu se vyskytují dvě tekutiny s různými vlastnostmi a barvou. Žluto- zelená míza obsahující aloin a průhledná čirá tekutina. Tato druhá tekutina má především zklidňující a hydratační účinky. Při výrobě léčiv se musí tyto dvě tekutiny od sebe oddělit, aby se zabránilo negativnímu působení na lidský organismus. Okraje listů jsou opatřeny trny.

Pěstování:

Může být pěstovaná jako okrasa skalek a zahrad. Má schopnost zadržovat v listech zásobní látky. To ji umožňuje přežití v oblastech s mírným úhrnem srážek. Spíše než pro venkovní zahradu patří za okno nebo do zimní zahrady. Vyžaduje hodně přímého slunečního svitu. Při pěstování je náročná na drenáž. Skvělá varianta je směs kompostu, listové půdy a písku. Přes zimu je třeba rostlinu zavlažovat. V letních měsících se zálivka zvyšuje.

Množení:

Výsevem semen -do země se dávají při teplotě kolem 21 stupňů Celsia.
Řízkováním během letních měsíců. Řízky je nutné nechat 2 dny zaschnout a pak se mohou zasadit do zeminy.
Zajímavosti: Využívala ji i královna Nefertiti a Kleopatra- byla známá pro své účinky na krásu pleti a na dlouhý život.

Své využití má také v kosmetickém průmyslu.


zdroj:www.wikipedia.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse