Ústní pohovor: co na sebe? Psychologie barev

Černá
Je to barva pro oblečení na oficiální příležitost. Je celospolečensky oblíbená, ale nemusí zaručovat výhru. Člověk, který je v ní oblečen působí o několik let starší a vyvolává jakýsi odstup od okolí. Navíc černá barva umístěna přímo pod obličejem navozuje příliš optimistický výraz. Výhodou je její kombinovatelnost s jinými barvami. Doporučuje se jen pro část oděvu ( sukně, oblek, ale nikoliv košile). Černá barva vám dodává autoritu a solidnost. Může být vnímána i jako protest (s červenou)a negativita.


Modrá
Tato barva působí jako decentní, klidná a důstojná. Zejména tmavé odstíny ukazují na spolehlivost a konvenčnost. Těchto barev využívají především vysoce postavené osoby (právníci, politici). Pokud potřebujete zapůsobit seriózně, sáhněte po této barvě.blue-clothes

Bílá
Tato barva okamžitě upoutá pozornost a je velmi nápadná. Člověku přisuzuje chladnější vzhled a zviditelňuje nedostatky ( muži- oholit, učesat ženy- důkladně nalíčit, upravit vlasy). Tuto barvu zvolte pokud chcete působit avantgardně a pokrokově. Bílá barva se velmi často kombinuje s černými kostýmky či obleky. Působí to velice tvrdě a je vhodné nahradit bílou barvu raději odstíny béžové či meruňkové.


Šedá
Je to vhodná barva pro zvolení základu vašeho oblečení. Šedá je poměrně neutrální barva. Vyzařuje loajalitu a nestrannost. Budete v ní vypadat skromně a seriózně. Bývá spojena s chudobou a výrazem „ šedá myška" naznačuje, že pro sebevědomí není úplně nejvhodnější. Vhodnou kombinací vyvoláte dojem týmového hráče. Pokud se ucházíte o práci v tvořivém prostředí, práci s dětmi či staršími lidmi, raději se jí vyvarujte.


Hnědá
Vyvolává dojem člověka rodinného typu, starostlivého, spolehlivého, důvěryhodného. Do této barvy je vhodné se obléci, ucházíte- li se o místo učitele a vychovatele. Je to barva země, pokory a askeze. Doporučuje se volit spíše tmavší tóny v kombinaci s teplými barvami. Pokud chcete vyniknout a nezapadnout mezi ostatní uchazeče hnědé se vyhněte.

brown-clothes


Červená
Velmi oblíbená u obou pohlaví. Značí průbojnost, dynamičnost, vysoké vůdčí postavení. Oživuje nás a dodává nám odvahu. Symbolizuje vitalitu, sílu života a energii. Uchazeči oblečeni do červené vzbuzují dojem, že nezvládnou roli týmového hráče. Je to barva, která přitáhne pozornost, proto ji volte opatrně- zvolte kravatu, šátek kolem krku, doplňky, boty, kabelku. Vhodné je ji kombinovat s loajální šedou.


Růžová

Tato barva lze kombinovat k tmavým kostýmkům, ale spíše jen v omezeném množství. Naznačuje přecitlivělost. Pro muže se nehodí.


Zelená
Na pracovní pohovor se příliš nehodí- tvrdohlavě jde za svým, neustálý pohyb bez konečného řešení. Pro formální komunikaci je příliš „přírodní" a může působit lajdácky a jedovatě.


Žlutá

Vyvolává dojem tvořivosti, hravosti a lehkosti. Tuto barvu si oblečte na pracovní pohovor ucházíte-li se o pozici na uměleckém poli a všude tam, kde chcete být zapamatovatelná. Rozhodně ji nevolte na pozice právník či terapeut.


Oranžová
Tato barva se všeobecně na pracovní pohovor nedoporučuje- působí lacině.


Fialová
Znepokojivá barva, více snění než přemýšlení


Zdroj:www.superkariera.cz

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse