Thajsko

Hlavní město: Bangkok (nazývané „ městem andělů")
Rozloha: 513 tis km2
Počet obyvatel: 60 milionů
Státní zřízení: království
Měna: baht [bát] (THB), který se dělí na 100 satangů. 100THB je přibližně 60 Kč.

Charakteristika: společenští lidé,vyznávající buddhismus
Co nemají příliž v oblibě:Thajci nemají rádi, když se někdo rozčiluje a dává najevo nespokojenost.Když se jdou Thajci koupat, vstupují do vody úplně oblečeni a koupání nahoře bez nebo bez plavek považují za naprosto nepřípustné.
Co mají rádi: dodržování oslav a náboženských obřadu
Co je typické: „země úsměvů", Mekongská rýžová whisky, thajská kuchyně a masáže, bělostné pláže

Časový posun: + 6hodin, v našem letním období +5hodin. Thajci nepoužívají rozdělení na zimní a letní čas.

Geografie:

Thajsko obklopují čtyři země: na severozápadě Myanmar (dříve Barma), na severovýchodě Laos, na východě Kambodža a na jihu Malajsie.

Podnebí:

Thajsko je země monzunových dešťů s tropickým podnebím. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C.
V červnu začíná jihozápadní monzun. Přináší deštnou sezónu, která trvá přibližně do konce října. I během této doby je občas vhodné pro turismus. Ve většině případů srážky trvají na krátký čas (hodinu) nebo přes noc. Zimní, severovýchodní, monzun naopak přináší suché počasí. Období trvá od listopadu do konce února i déle.
V roce 2004 na Vánoce bylo západní pobřeží Thajska ( nejvíce zasažené letovisko Phuket) zasaženo ničivou vlnou tsunami. Dnes se naštěstí většina způsobených škod napravena.

Obyvatelstvo

Většina obyvatel vyznává buddhismus( až 90% obyvatel).Mnoho staveb je zasvěceno právě Buddhovi. Při prohlídkách nezapomeňte na vhodné oblečení. Nedovoluje se žádné odhalování se. Krátké kalhoty a sukně jsou tabu. Dále počítejte s tím, že při vstupu se zouvají boty. Lidé žijící v Thajsku vyznávají několik zvyklostí. První je zdravení. Zdraví mladší osoba, starší odpovídá. Pozdrav probíhá sepnutím rukou jako při modlitbě, ve výši obličeje, a provede se lehký úklon. Často se používá děkovné slovo „shrab"

Očkování:


Jedná se o jednu z nejbezpečnějších zemí jihovýchodní Asie. Pokud se rozhodnete vycestovat do Thajska není žádné povinné očkování. Doporučuje se očkování proti hepatitidě A a břišnímu tyfu. Thajsko má velmi moderní nemocnice, nemusíte mít strach nějakou navštívit.

Doprava:

Doprava Thajska je kvalitní, rychlá, levná a efektivní. V Thajsku nikde nečekáte na spoj kamkoliv déle než pár minut. V Thajsku se jezdí vlevo. Pozor v Thajsku neexistuje povinné ručení ( při dopravní nehodě za to může ve většině případů cizinec).

Jídlo:

Na jídlo v Thajsku je kladem velký hygienický standard. Nemusíte se bát stravovat u stánků na ulici. Pozor je třeba dát si na nedovařená, nedosmažená vejce. Kuchyně se vyznačuje svojí pálivou chutí chilli, které dobře dezinfikuje. V hojné míře se používá kari koření- gaeng. Rádi používají bazalku, pepř, arašídy, koriandr, kokosové mléko, citrónovou šťávu nebo rybí omáčku- náam plaa. Thajské jídlo je většinou doplňováno velkým množstvím omáček a dresinků např. pasta z červeného pepře- phrík bon nebo pasta z arašídů- thúa bon. Nejznámější thajská polévka je tom yam- kyselá polévka.
nejznámější thajská jídla patří:

Pad Thaj - smažené nudle s vejcem, ořísky a limetkou
Tom Yam (kaj,kung,mů,talé - kuřecí, krevety, vepřové, mořské plody) - pálivá polévka, jedno z TOP thajských jídel
Kcháu pad (kai,kung,mů,talé - kuřecí, krevety, vepřové, mořské plody) - smažená rýže
Som Tam - pálivý papájový salát
Kéng kchíjou ván kaj - Zelené kari s kuřecím masem
Kaj pad med mamuang - kuřecí maso s oříšky kešu a rýží
Láb kaj - rýže s kuřecím masem a mátovými lístky
Jam talé - pálivý salát s mořskými plody

Stolování:

Vidlička se drží v levé ruce, nůž se téměř nepoužívá. Podávané jídlo je nakrájené na malé kousky. V pravé ruce se drží lžíce, vidličkou si jídlo na lžíci nahrneme. Velkým zážitkem pro vás bude způsob, při kterém si sami uvaříte polévku v hliníkovém hrnci, který máte postavený na stole. Na stůl vám donesou Vámi zvolené suroviny a příprava může začít.

Zajímavá místa

  • Bangkok- Řeka Chao Phraya rozděluje město na 2 části- východní a západní. Ve starém Bangkoku je umístěna většina historických staveb a chrámy. Naleznete zde známý Královský palác, v němž stojí Wat Phra Kaew se Smaragdovým Buddhou nebo další památky jako je Wat Pho - nejstarší chrám ve městě, Národní muzeum nebo třeba chrámy Wat Mahathat, Wat Arun a mnoho dalších.
  • Pattaya- je vzdálené dvě hodiny jízdy od Bangkoku. Je to nejznámější přímořské letoviště, vyznačující se dlouhými plážemi s jemným pískem.
  • Phuket- nachází se 700km jížně od Bangkoku. Patří mezi jedno z nejoblíbenějších letovisek. Má krásné pláže, azurové modré zátoky s korálovými útesy.
  • Ko Samui- ostrov plný kokosových palem a osamělých pláží.

Nejvyšší hora: Doi Inthanton - 2595 m n. m
Nejnižší bod: Thajský záliv - 0 m n. m
Nejdelší řeka: Mekong (v zemi 900 km)

Tradiční thajská masáž

V Thajsku se tradiční masáž nazývá NUAD BORAN. Její kořeny sahají do severní Indiie 2500př.n.l.Vyznačuje se velmi dávnou a hlubokou tradici. Za jejího zakladatele je považován Jivaka Kumar Banccha. Základní nauka je o neviditelných energetických liniích( nazývající se seny), které se nacházejí v lidském těle.Masáž je tedy jakýmsi čištěním energetických drah a jejich bloků. Má v nás navodit nádherný pocit lehkosti a uvolnění. Přispívá k povzbuzení vitality a upevnění duševní rovnováhy. Zbaví nás stresu, napětí svalstva, uvolní šlachy a klouby.

 

 


zdroj:www.ind.xf.cz, www.turisimo.cz, www.sopka.cz, www.thajsko.cz,  KOCOURKOVÁ, Jarmila. Jiný kraj, jiný mrav: jak se chovat v cizině. 1. vyd. Praha: Olympia, 2003, 164 s. ISBN 80-703-3774-5.

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse