S cizinci opatrně
Odlišná situace od našich pravidel podávání ruky může nastat, pokud budete představování (budete se zdravit apod.) cizincům například při obchodním jednání. Je totiž třeba respektovat jejich zvyklosti zvláště v případě, že se slušnostní akt bude dít v jejich zemi.
- Asiaté si například ruku nepodávají vůbec, jen se vzájemně mírně ukloní. Rovněž jejich osobní prostor, do kterého je společensky nevhodném jim vstupovat je větší.
- V Turecku přivítání zahrnuje pozdrav, objetí, vzájemný polibek na tváře a tzv. uvítací rituál - jak se mají oni a jejich rodiny a jak jim jsou obchody.
- Pokud navštívíte někoho v Číně či Japonsku, nesmíte zapomenout na dar pro hostitele. Nejvhodnější jsou květiny či ovoce. V čínské kultuře je důležitá číselná symbolika, nejvhodnější je tak přinést osm kusů určitého ovoce nebo květin (osmička symbolizuje štěstí). Zabalený dar hostitel nerozbaluje ( ani v případě květin ji nevybalujeme z papíru), aby případným zklamáním nezahanbil svého hosta.
- V Indii při setkání používejte vždy pravou ruku. V Indii je neverbální komunikace odlišná: jedno potřesení hlavou do stran znamená souhlas, několikanásobné rychlejší potřesení je výrazem nesouhlasu.
- V Muslimských zemích je přivítání hosta mnohem vřelejší než u nás, líbají se i muži mezi sebou.
Vždy si proto před takovým jednáním nebo návštěvou zjistěte, jaká společenská pravidla panují v zemi z níž daná osoba pochází. Jinak totiž můžete důležité jednání pokazit i drobností.