Řeč těla napříč kulturami
Tak například signál pro „OK" může být vyjádřen mnoha rozdílnými způsoby v různých koutech země, v různých kulturách. Znát tyto variace je přínosné, zvlášť, když máte významné jednání s mezinárodními bussinesmeny. Důležité je ale uvědomit si i to, že vlivem internetu a dnešní globalizované komunikace je mnoho lidí obeznámeno se signály řeči těla jiných zemí, především těch, které jsou kulturně dominantnější. Z toho vyplývá, že například palec nahoru používaný k označení něčeho jako „to se mi líbí" na Facebooku, je všeobecně znám, a proto se nemusíme bát, že tím potenciálně někoho z miliardy uživatelů facebooku urazíme.
V tomto průvodci Řečí těla najdete celý seznam neverbálních signálů včetně toho, jak jej chápou různé národnosti. Některá z uvedených gest mohou být ale, jak si uvedeme, taktéž citlivá na kontext, převyšující i národní význam. Například „palec nahoru" konkrétně při potápění znamená: „Končím s potápěním a stoupám nad hladinu." Proto pokud jste v potápění noví a spatříte někoho ukazovat palec nahoru, potlačte touhu ukázat palec nahoru na oplátku, abyste dali najevo, že jste také v pohodě. Druhá osoba si totiž může myslet, že chcete také skončit potápění a vyplavat.
Zde následuje výpis několik gest, kdy si na každém ukážeme, jak jej interpretují různé národy. Tento seznam je důležitý zvláště proto, že se pak v budoucnu můžeme vyvarovat situací, kdy bychom mohli někoho urazit, nebo být uraženi.
1) Podání rukou
- UK, USA, Německo, Nový Zéland: Toto gesto se používá při setkání a loučení. Pokud se dva lidé spolu dobře znají, mohou tento rituál vynechat.
- Francie a většina evropských kultur: dokonce i když se lidí navzájem dobře znají, je běžné potřást rukou při každém setkání a loučení, a to dokonce i několikrát denně se stejnou osobou.
- Indie, Střední východ, Asie: Tito lidé mohou pokračovat v držení rukou, i když potřesení skončilo. Je také více časté a může se opakovat několikrát za den.
- Japonsko: Tento typ tělesného kontaktu je považován za nezdvořilý a je nahrazen úklonem. Hloubka úklonu ukazuje velikost respektu a označuje relativní vztah mezi těmito dvěma. K rozpoznání síly úklonu jsou zapotřebí léta zkušeností, takže jednoduché uklonění od cizince je obvykle dostačující.
FREKVENCE POTŘESU RUKOU
Francouzi a Němci | 1-2x |
UK | 3-5x |
US | 5-7x |
Arabové | časté, ale méně pevné |
2) Kývání hlavou
3) Líbání na tváři a objímání
4) Gesto O
5) Palec nahoru
6) Gesto „V" dlaní k sobě
7) Gesto „V" dlaní od sebe
Většina světa: Dvě, vítězství, mír
8) Dotýkání
Obecně se v některých zemích lidé navzájem neradi dotýkají, v jiných naopak slouží k posílení sociálních vztahů.