Pravidla servisu některých pokrmů a nápojů
Obilninové kaše servírujeme v terinách, miskách, timbálech či polévkovém talíři s polévkovou lžící, na překládání používáme naběračku, zakládáme moučkový cukr.
Jogurt (menší) podáváme v originálním balení na podšálku se lžičkou.
Jogurt (velký) podáváme do misek na podšálku se lžičkou.
Obilninové výrobky podáváme do hrubších misek s dezertní lžící ( možnost přidání jogurtu, ovoce...)
Vařené vejce naměkko podáváme v kalíšku na dezertním talířku, s kávovou lžičkou a nožem.
Vařené vejce natvrdo podáváme oloupané, nakrájené na osminky na dezertním talíři s dezertním příborem.
Míchaná vajíčka podáváme na dezertním talířku s dezertní vidličkou
Vaječné omelety podáváme na dezertním talíři s dezertním příborem (menší porce) nebo masový talíř s masovým příborem (větší porce).
Toasty přikrýváme ubrouskem, konzumujeme s dezertním příborem nebo rukama.
Sýry (tvrdé) servírované na dezertním talířku s dezertním příborem.
Sýry (měkké, roztíratelné) podáváme v originálním balení, mazací nůž.
Ledová voda se vlévá do džbánku nebo karafy. Na příručních stolech máme k dispozici připravenou sklenku o obsahu 0,1l.
Ovocné šťávy sklenky o obsahu 0,1a 0,2 l.
Studené mléko sklenky o obsahu 0,3l.
Horké mléko podáváme v konvičkách bez víka, šálky s podšálky a lžičkou.
Čaj podáváme v nižší konvici s víčkem a s horkou vodou, šálky s podšálky, rozetkou, lžičkou, porcovaný čaj.
Káva podáváme ve vyšší konvici s víčkem, šálky s podšálky, rozetkou, lžičkou.
Ryby zakládáme talířek na kosti ( vlevo), dvě vidličky nebo rybími příbory, které jsou speciálně upravené pro konzumaci ryb. Jde hlavně o nůž, který má uplatnění pouze při konzumaci ryb. Maso se jím nekrájí, ale odlupuje od kostí. Ryba se podává v celku na talířích nebo na mísách odpovídajících tvarů. Rozdělí se, zbaví se ploutví, rozevře se a vyjme se páteř.
Steaky krájíme pomocí steakového nože, který je úzký a velice ostrý. Lze ho přirovnat ke skalpelu. Setkáme se s ním i při krájení šunky.
Drůbež založíme k ní masový příbor, talířek na kosti popř. miska na opláchnutí rukou tzv. finger bowl. Do rukou se brát nedoporučuje. Do rukou berte pouze mořské plody např. nevyloupané krevety apod.
Špagety a jejich správný postup pro jedení je s využitím vidličky v pravé ruce a lžíce v ruce levé. Vidličkou nahrneme několik špaget na lžíci a točením vytvoříme klubíčko. Vidličku podepřenou lžící přiblížíme k ústům, ale do pusy vkládáme pouze vidličku se smotanými špagetami. Je vhodné mít vždy při ruce ubrousek pro otření omáčky z koutků. Špagety je možno předem pokrájet na menší kousky. Praví Italové jedí špagety pouze vidličkou. Podávané pečivo se neukusuje, ale láme se na kousky a vkládá se do úst.
Moučníky (teplé) podáváme na nahřátých talířích, zakládáme předem cukřenku, moučníkový příbor ( lehce dělitelné moučníky) , dezertní příbor( hůře dělitelné moučníky), s kávovou lžičkou( krémy či pudinky), rukama ( koblihy, koláče).
Moučníky (studené) podávané na moučníkových nebo dezertních talířích s moučníkovou vidličkou popř. koktejlový příbor ( na křehké moučníky). Zmrzliny podáváme ve skleněných pohárech na talířku podložené ubrouskem, zakládá se zmrzlinová nebo kávová lžička popř. koktejlový příbor ( na ovoce).
Sýr a ovoce podáváme na dezertním talířku s dezertním příborem.