Kávový dýchánek

Kávový dýchánek, delší odpolední společnost. začíná kolem čtvrté nebo páté, končí před sedmou, bývá vyhrazen pro dámy.
káva
Káva je obvykle připravovaný nápoj z plodů kávovníku zalitý horkou vodou. Nazývá se tak prášek získávaný mletím pražených semen kávovníku. Plod je podobný naší třešni, tvarem a barvou. Uvnitř plodu jsou ukryta dvě semena- kávová zrna. Obsahují alkaloid kofein ( podporuje srdeční činnost a má povzbuzující účinky). Léčivá dávka kofeinu je udávána hodnotou cca 0,1 g, zatímco toxická hladina se pohybuje od 0,5 g výše. Káva se připravuje nejčastěji z plodů Coffea Robusta a Coffea Arabica ( méně Excelsa, Liberta).

Kávovník arabský(Coffea arabica)- dorůstá výšky 3m. První výnosy lze očekávat 6 roků po výsedbě. Úrodu poskytuje po dobu 25-35 let.
Kávovník robusta( Coffea robusta)- první úrodu lze očekávat po 2 rokách. Poldy uzrávají po celý rok. Nedosahují kvality arabiky a jsou menší. Obsahují větší množství kofeinu oproti kávovníku arabskému.

Příprava kávy- nejčastější formou je Filtrovaná káva, Espresso, Vacuum pot, Fresch press, Mokka press, instantní káva, arabská káva, český turek- naše speciality, se kterou se nikde jinde na světě moc nepotkáte.
V našich končinách známe italský způsob pití kávy. Starší je rituál arabský. Káva je roznášená číšníkem, který má tácek a na něm šálky. Pokud položíte šálek na tácek dnem dolů obdržíte další šálek kávy. Pokud už další kávu nechcete, položíte šálek dnem vzhůru nebo na stranu.

Čerstvost kávy- pouze několik dní max.týdnů. Obsahují těkavé látky, které na vzduchu žluknou.

Druhy přípravy kávy- Cappuccino je původem italský kávový nápoj, který se skládá z 1/3 espressa, 1/3 mléka a 1/3 mléčné pěny. Šálek naplněný piccolo espressem, k němuž se přidá napěněné mléko. Espresso je jemně mletá pražená káva v množství 14 g (7 g), upěchovaná silou 20 kg (v páce) a uvařená kávovarem prostřednictvím změkčené vody o teplotě 90 °C a pod tlakem 9 barů. Doba průtoku vody přes kávu by měla být v rozmezí 20-30 sekund, za kterou musí natéct 30 ml emulze. Barva dva až tři milimetry silné pěny je oříškově hnědá.Pěna musí být hutná a bez bílých či černých skvrn. Moccacino je teplý nápoj připravený smícháním čokoládového sirupu s menším množstvím espressa (v poměru až 2:1) a doplněný obdobným množstvím napěněného mléka nebo šlehačky. Podává se zpravidla v šálku o objemu 150-250 ml. Moka (Moka Express) je přístroj na vaření kávy založený na principu přípravy espressa za použití vysokého tlaku vodní páry. Caffé Macchiato- Šálek 'caffé' (120 cl) se naplní silným espressem a přidají se k němu dvě polévkové lžíce napěněného mléka. Irish caffé- Jedno velmi horké espresso, dvě polévkové lžíce smetany, dvě čajové lžičky hnědého cukru, čtyři polévkové lžíce irské whisky.Do sklenice zahřáté párou se nalije horká káva, přidá cukr a whisky.Na hladinu nápoje se opatrně nalije smetana přes bříško zahřáté barové lžičky.Frapé- Do kávy se přidá mléko a kostky ledu na ochlazení. Spolu s cukrem se nápoj promíchá v šejkru.

Zajímavosti o kávě:
1.října- Den kávy( Japonsko)
19.a 20.října- Svátek kávy (Francie)
Honoré de Balzac (1799-1850)- údajně vypil až 60šálků za den
průměrná celosvětová úroda činí 550kg/ha
šálek kávy obsahuje až 70 kávových zrn
každý den na světě vypije 2,25 miliardy šálků kávy
káva pochází z Etiopie a až v roce 1616 se podařilo holanďanům získat první kávovník
za poškození kávovníku byl ve Francii v 17. století trest smrti
čím je káva více pražená, tím je horší její kvalita

Spotřeba kávy na osobu (kg/rok)
Švédsko 11,24
Norsko 9,13
Dánsko 8,75
Finsko 8,65
Rakousko 8,47
Švýcarsko 8,03
Německo 7,40
.
.
Česko 3,30Zdroj:cs.wikipedia.org/wiki/Káva , www.svetkavy.cz,www.eurovending.cz

 

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse