B
Babčák název pro bramborák nebo bramborové placky ve Slezsku
Bacán bramborové jídlo na Domažlicku
Bacardi je světlý druh rumu, který vyrábí společnost Bacardi sídlící v San Juanu v Portoriku a Hamiltonu na Bermudách.
Báč název pro bramborák na Kladensku
Badyán je koření s nasládlou chutí připomínající anýz ve tvaru hvězdiček. Semena pocházejí ze stromu badyáník pravý.
Baghár kořeněný olej připravený z oleje, chilli papriček, cibulových semínek, hořčičných semínek a semínek pískavice řeckého sena. Využití v indické kuchyni.
Baicoli jsou malé suchary ochucené z pomerančem z mouky, másla, cukru a soli. Typické jsou pro Itálii z oblasti Benátek.
Baileys je unikátní irský alkohol. Je tvořená pravou irskou whiskey , smetanou, dochucenou vanilkou, kakaem a cukrem. Podává se s kostkami ledu „on the rocks"
Baklava je tučný a sladký zákusek tvořený z těsta- filo, plněná sekanými ořechy a slazená sirupem nebo medem. Typické pro Střední Asii, Turecku, Balkáně, Iránu, Kavkaze.
Baklažán je Lilek vejcoplodý nebo lidově patližán , patlažán. Rostlina příbuzná s bramborem. Jedná se o zeleninu s fialovou slupkou a bílozelenou dužninou, hruškovitý tvar, délka asi 20cm.
Balkánský sýr je druh měkkého sýra, vyznačuje se slanou chutí a bílou barvou. Slouží především k výrobě zeleninových salátů či šopského salátu. Uchovává se v mírně slaném nálevu, tím zachovává jeho chuť.
Ballantinés pravá skotská whisky
Balsamikový ocet nejznámějším místem výroby je vinařská oblast Modena- Itálie. Je vyráběn ze šťávy z vylisovaných hroznů Trebbiano, které neprošly procesem kvačení. V obchodech máme k dostání dva druhy balsamikového octa- bílá a tmavé. Bílý ocet se vyrábí z octu bílého vína a vinného moštu z odrůdy hroznů Trebbiano, tmavý zůstává zrát v sudech (díky tomu získá svou typickou chuť).
Balút je filipínská specialita, kachní vejce aw uloží do inkubátoru a teprve potom se vaří.Obsahují tmavou tekutinu, kterou domorodci srkají.
Bandorka polévka z brambor a zadělá se smaženou moukou z Kozákovska
Bandorník či frncábní, fofrovanec je bramborák v Krkonoších upečený na pekáči v troubě.
Barbecue příprava masa grilováním v troubě pod širým nebem.
Barbero typický italský destilát
Barde - (bard) Na plátky nakrájená slanina.
Basboosa- krupicový koláč s kokosem politý cukrovým sirupem v arabských zemích
Béarnaise sauce Francouzský název vinné omáčky.
Becherovka likér hořkosladký
Bianco bílý (barva nápojů)
Biskvit je druh trvanlivého pečiva- sušenka
Bitter hořký (chuť nápojů)
Bliny jsou tenké palačinky, typické pro ruskou, polskou kuchyni
Borovička alkoholický destilát označovaný za slovenský národní alkoholický nápoj. Vyráběný z jalovce
Burčák je částečně zkvašený mošt plodů vinné révy, obsahuje vyvážený poměr alkoholu, cukru a kyselin. Je to meziprodukt při výrobě vína. Obsah alkoholu se pohybuje od 1-7 %.
Bitters je alkoholický a někdy i nealkoholický nápoj. Má hořkou chuť. Jsou konzumovány samotně nebo se sodou. Původ mají v Itálii. Vyrábí se z vinné báze, voní po hořci a pomerančové kůře. Je vhodný jako aperitiv, digestiv, do koktejlů.
Botrys řecká brandy