Ve světě

V USA má posílání přání k Sv. Valentýnovi dlouholetou tradici. První valentýnská přáníčka byla tvořena v devatenáctém století. Byla ručně malovaná a zdobená nejrůznějšími doplňky- sušené květiny, mušle, korálky, semínka apod. Svátek svatého Valentýna získal v USA svou současnou podobu. Odtud se šířil do mnoha zemí světa. V Americe je to svátek na oslavu lásky mezi partnery, rodinou a přáteli. Kdyžto u nás je to svátek zamilovaných a slavíme do „v páru".

Ve Skotku probíhá každoroční festival. Mladí lidé si losují z klobouku jména svého „Valentýna" či „ Valentýnky".

V Itálii je konal „ jarní festival". Mladí lidé se scházeli v parku, kde konverzovali se svým „ Valentýnem" či „ Valentýnkou".

Ve Francii se čtrnáctého února oslavuje tím, že muži pro své ženy připravují večeři. Ženy dostávají jako dárek šperk či spodní prádlo.

V Anglii lidé věřili, že tento den si ptáci (zejména holubi) volí své partnery. Je známé, že jsou si věrni po celý život, proto jsou holubi považováni za symbol věrnosti. Anglie naprosto podlehla tomuto svátku. Ulice a obchody jsou laděny do červena.

V Německu si zamilovaní dávají v tento den malé kytičky, jako výraz vzájemné lásky. Dřív je muži nosili upevněné na zápěstí a ženy ve výstřihu.

V mnoha Amerických školách se volí nejkrásnější pár - Valentýn a Valentýnka roku, kde jim jejich spolužáci předávají korunu a žezlo.

V Bulharsku, Polsku, Turecku, Velké Británii, Německu, Dánsku se svátek zamilovaných využívá k nabídce sňatku. Zejména v Dánsku na sv. Valentýna mohou ženy žádat své milé o ruku. Původ má tento zvyk už ve 13. století.

V Japonsku oslavují lásku celý měsíc tj. od 14.2 do 14.3. Poslední den je označován jako „Bílý den", ženy darují svému muži ručně připravenou čokoládu.


 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse