Musím svůj nástup oslavit?
S postupem času se ve firmách setkáváme s menším pochopením pro pořádání oslav. Nástup do funkce a jeho oslava závisí na firemní kultuře, popř. zvyklostech na vašem oddělení. Předtím než chcete oslavit svůj nástup, rozmyslete si, čeho tím chcete dosáhnout.
- Chcete poznat podřízené, abyste přispěli k harmonické spolupráci.
- Chcete se seznámit s běžným pracovním dnem.
- Chcete tím naplnit očekávání svých spolupracovníků.
Pokud se pro ni rozhodnete, měla by se konat pokud možno v prvních dvou týdnech po nástupu. Nezapomeňte všechny pozvat. Můžete osobně a ještě jim poslat pozvánku e- mailem. Vše musíte provést s dostatečným časovým předstihem. Myslete na to, abyste dali všem zaměstnancům vědět přibližně ve stejný okamžik. Jinak by mohlo dojít k různým pomluvám, protože někdo už pozvánku dostal a jiný ne. Dejte spolupracovníkům najevo, že se na společnou spolupráci těšíte a chcete tuto příležitost využít pro neformální konverzaci.
Samotná oslava do funkce
Vyhraďte ji maximálně hodinu. Vyberte den, kdy není na oddělení tolik práce ( páteční odpoledne). V tento den se může oslava dle uvážení spolupracovníků prodloužit. Vyhraďte si jako pořádající osoba více času, abyste nebyli tím, kdo oslavu ukončí.
Jídlo a nápoje
V některých firmách je přísný zákaz konzumace alkoholu na pracovišti. Pokud budete podávat alkohol, dodržte jistou míru. Většinou je vhodné podávat jednu až dvě sklenky sektu smíchaného se sirupem. Vše záleží na zvyklostech ve firmě, přizpůsobte se mu.
Při výběru jídla dbejte na kreativitu. Nemusíte oslňovat drahými surovinami. Stůl doplňte malými pochutinami ( křupky, slané tyčinky, bramborové lupínky). Při výběru jídla podřiďte vše vašim spolupracovníkům. Pečují-li o své zdraví je vhodné servírovat nakrájenou zeleninu se zajímavými omáčkami nebo ovoce s čokoládovou polevou. Vhodné jídlo je to, co se dá jíst ve stole a bez příboru.
Uvítání
Jsou- li všichni přítomní, může se začít. Před přípitkem je vhodné pronést pár slov a uvést zábavnou poznámku, která rozesměje a vyplní trapnou pauzu.
Projev
Milé kolegyně a milí kolegové, chtěl bych dnešní setkání využít k tomu, abychom se lépe poznali i mimo běžný pracovní den. Těším se na naši společnou spolupráci. Na zdraví!
Zdroj: kniha Konverzace se šéfem, autor Ralph Frenzel