Maďarsko
Hlavní město: Budapešť
Rozloha: 93 000 km² (107. na světě)
Počet obyvatel: 10 milionu(80. na světě r. 2010)
Státní zřízení: parlamentní republika
Měna: forint (=100fillérů) (HUF)
Charakteristika: pohostinnost, přívětivost, hrdost a sebevědomí. Před jídlem si dávají aperitiv tzv. barackpálinku či cseresnyepálinka, neboli meruňkovici a třešňovici.
Co nemají příliš v oblibě: neradi mluví jinak než maďarsky,
Co mají rádi: dochvilnost, silné národní cítění, cení si vzdělání, avšak tituly příliš nepoužívají
Co je typické: léčivé termální prameny, tokajské víno, čardáš a maďarský guláš
Maďarsko sousedí se Slovenskem, Ukrajinou, Rumunskem, Srbskem, Chorvatskem, Slovinskem a Rakouskem.
Počasí:
V Maďarsku vládne kontinentální podnebí s chladnými zimami a horkými léty. Leží stejně jako Česká republika v mírném podnebném pásmu, ale je zde až 200 slunečných dnů v roce. Průměrné roční teploty se pohybují kolem 10 °C, v létě 27 až 35 °C, v zimě přibližně 0 až -15 °C.
Geografie:
Je převážně rovinatá země, s nízkými pohořími na severu.Nejvyšší pohoří Maďarska je pohoří Mátra, kde se nachází i nejvyšší kopec jménem Kékes (1014 m n.m.)
Časový posun:
Čas je v Maďarsku celoročně shodný jako u nás. Letní čas se zavádí od poslední neděle v březnu do poslední neděle v říjnu.
Zajímavosti:
-Největší jezero Balaton je oblíbené turistické středisko.
-Jeden z nejznámějších maďarských sportovců je fotbalista Ferenc Puskás
-Nejdůležitější řekou je Dunaj (Duna), do které se vlévá většina řek pramenících na území Maďarska.
-Maďarsko patří mezi nejbohatší krajiny na termální a léčivé vody. Pod územím krajiny je ukryto snad celé moře léčivých vod. Téměř všude, kde se udělá vrt, se najde také teplý pramen.
Města:
Budapešť- hlavní město vznikl spojením Budína (západní část), Peště (východní část) a Starého Budína. Leží na březích Dunaje, oplývá historickým a kulturním bohatstvím a nachází se v něm vyhlášené léčivé prameny
Debrecín- druhé největší město, nachází se na východní straně nedaleko hranic s Rumunskem. V Debrecínu se můžete v rekreačním komplexu vykoupat v nejteplejší přírodní vodě v celém Maďarsku.
Miskolc- průmyslovým centrem, nachází se na severovýchodě Maďarska, které leží jen pár desítek kilometrů od slovenských hranic na úpatí pohoří Bükk.Miskolc je známý svými jeskýnními lázněmi, hradem Diósgyőr, či úplně prvním národním divadlem na dnešním území Maďarska.
Obyvatelstvo:
Předkové etnických Maďarů byly maďarské kmeny, které do Karpatské kotliny přišly v roce 896 a ovládly původní obyvatelstvo v této oblasti. Bylo jich kolem 250 000- 500 000. Před jejich příchodem byla země obývána Slovany. Oficiálním jazykem je maďarština, která vůbec nepodobá jazykům sousedních zemí a je pouze vzdáleně příbuzná finštině a estonštině. Tento jazyk užívá přibližně 95% obyvatel republiky. Dále v Maďarsku žijí Němci, Romové, Slováci, Chorvati nebo Srbové.
Kuchyně:
Typické pro maďarskou kuchyni je paprika ,cibule a vepřové sádlo. Tvoří základ kuchyně při výrobě masitých jídel. Nejvíce používané masa jsou vepřové, hovězí a skopové a ve velkém množství i ryby. Polévky jsou husté a vydatné, a proto se využívají mnohdy jako hlavní chod. Po nich následuje rovnou moučník jako jsou štrůdly, langoše a palačinky.
Vybrané typické maďarské speciality:
Gulyás - guláš - jedna se o dušené maso, nejčastěji hovězí, se zeleninou a kořeněné mletou paprikou. Podává se nejčastěji s bílým chlebem nebo těstovinami, je řidší než paprikáš a perkelt. Jeho hustší variantou jsou Pörkölt (Perkelt) a tokáň.
Halászlé - velmi oblíbená rybí polévka ze sladkovodních ryb, původně pokrm rybářů z oblasti Dunaje. Do vývaru se přidávají nejčastěji velké kusy kapra, ale nejlepší bývá maso ze sumce nebo štiky. Do vývaru se přidává cibule, česnek, mletá paprika, rajčata, pepř, chilli, někdy i bílé víno.
Töltött paprika - papriky plněné mletým masem, kořením a rýží, dušené v rajčatové omáčce
Lecsó - lečo - zeleninový pokrm. Směs z nakrájené papriky, dušená s rajčaty, cibulí a mletou paprikou, přidává se vejce a ostrá paprika, aby jídlo příjemně pálilo.
Koloszváry töltött káposzta - Kološvárské plněné zelí - do zelných listů vložená náplň, dušená v omáčce. Nejčastější náplní je mleté maso, zelenina, rýže, koření, variant je více.
Paprikás - dušené maso v paprikové, smetanové omáčce.
Státní svátky:
1. 1. Nový rok
15. 3. Národní den
24. 4. Pondělí velikonoční (pohyblivý svátek)
1. 5. Den práce
12. 6. Svatodušní svátky - pondělí (pohyblivý svátek)
20. 8. Den ústavy
23. 10. Den vyhlášení republiky
25. a 26. 12. Vánoce.
Maďarsko je od 1. ledna 2004 členem Evropské unie a proto nám pro vstup na jeho území postačí platný občanský průkaz se strojově čitelnou zónou.
Zdroj:www.wikipedia.org, www.restaurant-guide.cz