Konverzace se šéfem - o čem a jak si povídat

Small talk s velkým šéfem není jednoduchou záležitostí. I ostříleným manažerům dělá problém společenská konverzace s vysoce postavenými manažery. O čem mluvit a jak na to- co když řeknu něco nevhodného a ohrozím tím svoje postavení ve společnosti?


Připravte se

Promyslete si témata, o kterých si se šéfem chcete promluvit. Je dobré brát zřetel na strategické priority společnosti a sepsat si pár poznámek pro případ formální příležitosti. Nezapomeňte se také zamyslet nad vlastními cíli, projekty, kariérou, aby vás případné otázky nezaskočily. Pokud se bude jednat o méně formální událost zjistěte si něco více o jeho mimopracovních zájmech.


Buďte sami sebou
Při seznámení s vysoce postaveným manažerem nezapomeňte na oční kontakt, úsměv. Nepřehánějte to se zdvořilostními fázemi. Vhodné jsou otázky týkající se řízení společnosti, vlastní projekty na kterých zrovna pracujete apod.


Pozorujte
Pokud sledujete zájem ze strany šéfa povídejte dál. Z řeči těla poznáte, kdy je nejlepší konverzaci ukončit a poděkovat za vám věnovaný čas. Méně je někdy více. Někdy nelze využít všechny předem připravené myšlenky. Vše bude záležet na vašem přednesu.


Náhodná setkání
Narazíte- li na šéfa na společenském večírku, platí stejné pravidlo: PŘIPRAVENOST. Využijete to nejen na schůzce s velkými šéfy, ale také na jednání s klíčovými partnery.

Stará pravidla
Brilantnost, inteligence, důvtip. Velkou váhu má i osobní šarm. Pokud vám nic z toho nebude chybět, může se stát konverzace potěšením.

Existují pevná pravidla, která je třeba v úspěšné konverzaci ctít a dodržovat:
1. Neskákat druhému do řeči a v hovoru se vzájemně střídat
2. Hovořit srozumitelně
3. Konverzace má lehce plynout, ale člověk by toho neměl namluvit moc.
4. Být zdvořilý
5. Buď dobrým posluchačem
6. Nikdy nemluvit jen o sobě

V detailech se tato základní pravidla uznávaná napříč kulturami liší. Italové si například v konverzaci běžně skáčou do řeči a nepovažují to za vážný prohřešek. Američané se zas rádi tvrdě přou. Podle nich to konverzaci přidává na zajímavosti.

Doporučení: Nahrajte se a poslechněte si svůj hlas. Cvičení vám přidá na sebedůvěře a lépe překonáte trému z konverzace se šéfem. Základem úspěchu je vaše sebejistota, protože jste právě tak silní jako vaše sebevědomí.

 

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse