Pánské košile
Košile je jednou z nejstarších součástí lidského oblečení a stejně, jako se vyvíjelo ošacení, i košile prošla pozoruhodným vývojem. Košile je dnes nezbytnou součástí jakéhokoliv pánského šatníku. Nosí se v rozmanitém množství barev, vzorů, střihů i tvarů límců a to jak k obleku, ke kravatě, k sportovnímu saku, tak i k obyčejným džínám. Vývoj moderní košile lze sledovat přibližně od 15. Století. Nosila se pod kabátem(sakem) a její větší část nebyla viditelná. Využívala se jako mezivrstva mezi tělem a kabátem. V druhé polovině 16.století se poprvé objevily košile s postraním rozparkem, začal se vyvíjet límeček. Na přelomu 16.a 17. Století se objevily první knoflíčky. Okolo 17.století se začala košile posouvat na povrch oblečení a byly viditelné. Zásadní změna nastala po 1.světové válce, hlavním propagátorem byl vévoda z Windsoru a pozdější britský král Edward VIII.
Návod, jak zjistit velikost košile
Tělesné míry:
1. Obvod krku- Pro zjištění Vaší optimální velikosti košile je potřeba znát velikost límce, od které se ve většině případů odvozuje i velikost košile .Vezměte si krejčovský metr a změřte si velikost krku pod ohryzkem. Poté vložte pod metr dva prsty a tato velikost je vaše velikost košile kolem krku( zadní velikost). Pokud obsahuje desetinné místo, zaokrouhlete ji směrem nahoru na celé centimetry. To platí zejména, budete-li ke košili nosit i kravatu. Pokud kravatu nosit nebudete, můžete si dovolit mírně volnější límec.U casual košilí doporučujeme záměrně zvolit velikost o číslo menší, neboť první knoflíček košile nikdy nezapínáme.Límeček košile vás nikdy nesmí škrtit.
2. Obvod hrudi měříme vždy v nejširším místě
3. Obvod pasu měříme nad rozšířením pánve, boků
4. Délku zad měříme od spodního okraje košilového límce ke spodnímu okraji košile
5. Délku ramene měříme od krku ke ramennímu kloubu
6. Délku rukávu -v našich obchodech se většinou setkáme většinou s jednou velikostí délky rukávů. Měříme od ramenního kloubu přes mírně pokrčenou ruku na biceps, zápěstí či níže (dle chtěné délky rukávu).Košile je správně dlouhá, pokud překrývá zápěstí, i když ruku ohneme tj. cca 2 cm pod spojnici palce a ukazováčku . V případě dvojité manžety může být rukáv ještě o cca 1 cm delší.Příliš krátký stejně jako příliš dlouhý rukáv nevypadá dobře. Většina mužů nosí košile se standardní délkou rukávu.15% mužů tato délka nevyhovuje takovém případě je je vhodnější košile s prodlouženým rukávem.
7. Šířku zad měříme zhruba 5cm pod úrovní límce od ramenního kloubu ke druhému ramennímu kloubu
Límeček vám může zvýraznit nebo potlačit rysy vašeho krku a obličeje. Máte-li úzký obličej, použijte doširoka rozevřený límeček. Pro oválný obličej volíme opak. Dlouhý krk skryjeme široce otevřeným límečkem. Krátký krk prodloužíme límečkem, jehož konce jsou blízko u sebe. Klasický límec je předurčen pro větší navázaný uzel kravaty, regatu nebo plastron. Košile jsou vyráběné z bavlny, hedvábí a směsi bavlny a hedvábí. Neformální košile z flanelu a Viyelle. Elegantní košile jsou ty, které nemají kapsičku. Kapsička nepůsobí pěkně a neplní žádný účel.
Střih košile:
S nástupem tzv. vyštíhlených střihů, kdy se košile stále více zužují, je dobré dát si pozor i na střih.
Klasický střih se vyznačuje tím, že je košile po stranách rovná.
Košile s vyštíhleným střihem je po stranách vykrojená tak, aby zdůraznila štíhlou figuru. Tento vyštíhlený střih je vhodný pro ty, kteří mají štíhlou atletickou postavu.
Jakou košili si zvolit na svatbu?
Mezi dlouhodobě nejoblíbenější stále patří svatební košile v bílé barvě nebo barvě champagne (šampaňské). Bílá barva je nejspolečenštější a nejelegantnější. V dřívějších dobách byla považována za barvu šlechticů a bohatých lidí. Udržet ji bílou bylo náročné. Lidé ji nechtěli nosit, protože se musela často prát a nezamaskovala žádnou nečistotu. Na svatbu volíme nejčastěji černý oblek s kontrastem bílé košile. Košile a kravata by se měly doplňovat.
zdroj:www.elegantne.cz, www.kosilenamiru.cz, www.kosile-na-miru.cz,www.sekora.cz