Rakousko

Hlavní město: Vídeň
Počet obyvatel: 83 871 km²
Rozloha: 8 260 000
Státní zřízení: spolková republika
Měna: euro (EUR)

Charakteristika: uhlazení, formální, solidní
Co nemají příliš v oblibě: anarchisty, nevhodné oblečení, tání ledovců
Co mají rádi: tituly, kulturu, dobrou kávu
Co je typické: Mariazell, vídeňský valčík, alpské sporty

Populární jsou tituly

Rakousko je zemí s hluboce zakořeněným smyslem pro hierarchii, která je vyjadřována tituly, jejich množstvím či významem. Tituly se v Rakousku hromadí jako jinde peníze, jsou neodmyslitelnou součástí jména a zapomenout na ně by byl společenský prohřešek nejtěžšího kalibru.

Poněkud škrobená vídeňská etiketa

Při procházkách Vídní nemůžete nepřehlédnout typické "vídeňáky": pány poznáte podle typických klobouků s ozdobou, obvykle pírkem, podle kalhot od společenského obleku a elegantního kabátu. Většinou jsou doprovázeni pečlivě upravenou manželkou, oblečenou do kožichu. Vídeň stejně jako její obyvatelé působí uhlazeně a čistě.

Kvalitní a vhodné oblečení je součástí životního stylu a je důležitým faktorem při posuzování osobnosti. Oceňovaným povahovým rysem je solidnost, slušnost, uhlazenost ve společenském vystupování, pozitivně je přijímán kulturní rozhled, hlavně v oblasti klasické hudby. Odpolední posezení u kávy je obřad.

Vídeň je rozdělena na 23 číslovaných okresů a každý má svůj zvláštní charakter, přesně podle hesla: Řekni mi, kde bydlíš, a já ti povím, kdo jsi. Třetí okres (Landstrasse) je považován za čtvrť diplomatů, čtvrtý okres (Wieden) spolu s Vnitřním městem (Innere Stadt) je nejnoblesnější a devátý je čtvrtí akademiků: najdete zde mnoho soukromých lékařských ambulancí, nemocnic a sanatorií. Oblíbeným obytným okresem je osmnáctý (Währing), k němuž patří nejkrásnější vídeňský park Türkenschanzpark. Honosné vily včetně zámku Schönbrunn najdeme v okresu třináctém (Hietzing)...

Lesk a sláva bývalé habsburské monarchie

Dnes vnitrozemský stát ve střední Evropě, kdysi mnohonárodnostní monarchie, jejíž mocenské zájmy sahaly od západu Evropy (Rakouské Nizozemí) po východ (Uhry), od severu (Čechy, Morava, Slezsko, Halič) k jihu (Tyrolsko, Benátsko, Bosna, Hercegovina).

Od roku 1276 byl vývoj rakouských zemí spjat s ambiciózním rodem Habsburků... Posledním legitimním habsburským panovníkem byl Karel I. (1916-18). Po první světové válce roku 1918 se habsburské soustátí rozpadlo a jedním z tzv. nástupnických států se stala Rakouská republika. Její osud narušil Hitler, který roku 1938 provedl anšlus neboli připojení Rakouska k nacistickému Německu. Po porážce Německa roku 1945 bylo obnoveno Rakousko v hranicích z roku 1937. Od roku 1955 je země neutrální, od roku 1995 se stala členem EU.

Spolkové země

Dnes se skládá Rakousko z 9 spolkových zemí. Obyvatelé jsou Rakušané (90

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse