Jiný kraj, jiný mrav
Zkrátka, zvyklosti jsou v jednotlivých zemích velmi odlišné.
V Chorvatsku je zakázáno mít u sebe jakoukoliv drogu a to i v případě, že je to pro vlastní potřebu. To platí i pro léky, které obsahují omamné, nebo psychotropní látky. Pokud se vám stane, že jsou pro vás nepostradatelné, musíte mít lékařské potvrzení.
V Thajsku se nesmí sahat dítěti po hlavě, podle budhu je hlava sídlem duše.
V Singapuru vládne absolutní čistota, pod krutými tresty je zakázáno odhazovat odpadky na zem, sprejovat auta nebo fasády domů, ale také žvýkat.
V Japonsku se při rozhovoru nesmíme dívat Japoncům do očí. Považují to za drzé, tak se dívají na rameno nebo někam dozadu.
V arabských zemích si nesmíme přehodit nohu přes nohu. Tím byste mohli ukázat podrážku a to je krajně urážlivé.
V Řecku je rozhodně hlavním jídlem celého dne večeře. Řekové začínají mnohdy jíst až pozdě večer po 22:00 a jejich večeře trvá někdy i tři hodiny.
Když zde přijdete do restaurace určené ke stravování, tak to automaticky znamená, že si platíte stůl na celý večer, i kdybyste tam po jídle seděli a pili vodu. Dalším rozdílem je to, že nemá každý svoje vlastní jídlo. Objedná se spousta talířů a každý si bere co mu přijde k chuti. Během jídla vám obsluha neodnáší talíře ze stolu. Nesmíme to brát jako neslušnost, naopak jako neslušnost je bráno to, že Vám někdo během jídla odnáší věci ze stolu. Po odnesení věcí ze stolu znamená, že už je konec. Obsluze můžete, ale nemusíte nechat. Většinou se nechává 10% z ceny.
V USA, Kanadě, Velké Británii nebo Itálii se spropitné zaúčtovává do konečné ceny.
V Japonsku můžete spropitným dokonce urazit.
Ve španělsku se na čas moc nehledí. Platí tam nepsané pravidlo, že kdo je dobře vychován, přijde pozdě. Je třeba respektovat čas siesty mezi 14 až 16hod, spíše mezi 13 až 17 hod. pokud by někdo v tomto čase vyrušoval považuje se to za nezdvořilost. Plavky, šortky a plážový oblek se smí nosit pouze na pláži. Ve španělsku nemají rádi nedbalé oblečení.
V Anglii uznávají konzervativní oblečení. Při oslovení klademe důraz na správné používání titulů, vynechání příjmení se považuje za nezdvořilé. Na schůzky chodí zásadně vždy včas.
Ve Francii oproti Anglii co se dochvilnosti týče, tak se toleruje „akademická čtvrthodinka"
Jestli někdo přijde o 15min později, není to velký prohřešek. Lidé ve Francii jsou nadmíru zdvořilí.
V Itálii mají rádi tituly. I ty, které člověku nepatří. Dále je dobré vědět, že s obyvateli Itálie není příliš vhodné diskutovat o mafii.
Vánoce
Poláci usedají k štědrovečerní tabuli teprve ve chvíli, kdy se na nebi objeví první hvězda. A co v nejhojnějším počtu rodinných příslušníků.
V Rusku slaví Vánoce 31.prosince.
V Americe a ve Velké Británii se děti nedočkavě vrhají na punčochy, zda jim do nich Santa Claus či Father Christmas něco uštědřil.
Ve Skandinávii rozbalování dárků spočívá v mnoha vrstvách papírů. Každý kdo obdrží dárek musí opakovaně zvolat Julklapp! A teprve potom může otevřít obsah balíčků. Dbá se na to, aby každý dostal spoustu maličkostí.
zdroj:www.ckalex.cz, rádio impuls,podnikatel.cz, monamie.cz