Eliška Hašková Coolidge - královna etikety

Narodila se 26. března 1941 v Praze. Její otec byl významný český bankéř Josef Hašek. V roce 1946 emigrovala do Spojených států amerických a po dvaceti sedmi letech práce pro americkou vládu se vrátila do vlasti spravovat rodinný majetek.

Paní Eliška Hašková Coolidge svou kariéru začala nástupem na prestižní Georgetown University School of Foreign Service v roce 1959, kde vystudovala obor diplomacie.

Kariéru asistentky pro pět amerických prezidentů začala v Bílém domě. Založila a řídila Kancelář prezidentových zpráv - styk s veřejností.

bílý důmPo osmnácti letech přešla na ministerstvo zahraničních věcí USA, kde pracovala jako náměstkyně šéfa protokolu Spojených států a jako alternující zástupce velvyslance v Organizaci amerických států.
V roce 1998 se do Čech vrátila natrvalo. Dnes trvale žije v Kundraticích na Kladensku (vzpomínky na prarodiče).

 

Tato dáma neměla na růžích ustláno:

V dětství ji opustila matka - Eliščin otec odhalil situaci komunistického puče a když byl v únoru r.1948 pracovně ve Spojených státech rozhodl se tam zůstat natrvalo. Jeho žena tam měla s oběma dětmi přicestovat, ale místo Washongtonu zamířila do Londýna za milencem. Tehdy devítiletá Eliška skončila na půl roku úplně sama ve Francii v internátní škole.

Přišla o zaměstnání - a to až po nástupu prezidenta Reagana, který si na písemný projev přivedl svého člověka.

Rozpadlo se ji manželství - v polovině devadesátých let zkrachoval její manžel a svou situaci vyřešil sňatkem s novou, finančně zabezpečenou ženou. Nechal ji opuštěnou v malém pronajatém bytě, bez peněz, bez práce s dcerou a nemocným tatínkem...

I přesto se dokázala postavit na vlastní nohy - nejznámější česká specialistka na etiketu.

Prostřednictvím své agentura Coolidge Consulting Services pomáhá společenským i podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA.

Eliška Hašková má dlouholetou praxi s vedením kurzů etikety, které osobně vede. Specializuje se na rozvoj osobnosti převážně v oblasi komunikačních, prezentačních a obchodních dovedností.

Je členkou správní rady AIPES ( kurzy vzdělání pro mladé lidi z Východní Evropy).

Eliška Hašková napsala knihu Pět amerických prezidentů, česká babička a já (2005) - ve své knížce vzpomíná na svoje české kořeny, lidi, kteří ji formovali, americká studia, roky ve službách Lyndona Johnsona, Richarda Nixona, Geralda Forda a Jimmyho Cartera, washingtonské společnosti.

Motto: společenské způsoby nejsou strojené ani umělé. Pocházejí ze srdce, ohleduplnti a respektu k ostatním. Eliška Hašková Coolidge

Eliška Hašková Coolidge - Show Jana Krause 4. 5. 2012

Česká televize 13. komnata Elišky Haškové Coolidge

Video zde

 

Rozsáhlý rohovor s Eliškou Haškovou Coolidge zde

Zdroj: ehc.cz/pro-media, Novinky.cz, Foto soukromý archiv Elišky Haškové Coolidge

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse