Jindřich Forejt

- Narodil se 26. října 1977 v Karlových Varech.
- Absolvoval studia na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a Ludwig-Maximilians-Universität v Mnichově, tam se poprvé setkal s protokolem jako profesním oborem.
- Od roku 2002 pracuje v Kanceláři prezidenta republiky, od 1. 4. 2004 jako ředitel odboru protokolu kanceláře prezidenta republiky
- Mluví německy, anglicky, francouzsky a rusky, učí se italsky.
- Je svobodný a bezdětný.
- Zajímá ho vážná hudba a literatura faktu.


Jindřich Forejt jako šéf pražského hradního protokolu nesmí chybět na žádné události, která vyžaduje protokolární oficiality. V malíčku má všechny zásadní principy. Když má někdo nejasnosti ohledně průběhu ceremoniálu, je připraven ihned zasáhnout, aby nedošlo ke společenskému trapasu nebo-li faux pas. Přesto říká: „Lidé mají představu, že protokol je velmi striktní, že máme schovanou nějakou publikaci, v níž jsou popsány všechny situace, takže stačí nalistovat příslušnou stranu a je hotovo. Tak to ale není, nejde o dva kroky dopředu a tři dozadu či přípitek na značkách. Protokoly všech představitelů veřejného života musejí umět řešit hlavně případy, které jsou právě mimo takovýto protokol," říká. (zdroj citace: www.denik.cz, 25. 8. 2012)

Do kanceláře protokolu pražského Hradu nastupoval v roce 2002. O dva roky později se stal ředitelem odboru. Z archivu zjistil, že je dvanáctý následovník významného protokoláře a odborníka na etiketu Gutha-Jarkovského. Ten působil na Hradě za T. G. Masaryka, tehdy nazýván jako obřadník. Forejt jeho práci považuje za velkou, ale ne univerzální inspiraci (neodpovídá dnešní době). „Samotná slova protokol, etiketa a slušné chování mohou být pro někoho snad až příliš mytizovanými pojmy a symboly. Pro mě představují řád, pořádek a jistotu klidného života bez bolestivých společenských úrazů, které mají někdy nečekané následky." (zdroj citace: www.novinky.cz, 28. 9. 2010)

Forejt se s protokolem jako pracovním oborem poprvé setkal během studií v Bavorsku. Svoji práci považuje za zajímavou a má ji velmi rád, zajímají ho také zvyklosti cizích zemí, kam se jako jako doprovod českého prezidenta měl možnost podívat. Odbor protokolu má na starosti především organizaci událostí pořádaných pražským Hradem a jako hostitelská strana musí dohlížet na správný průběh, v zahraničí se zase podílí na organizaci návštěvy české hlavy státu. „Každá návštěva je neopakovatelná. Nedá se použít univerzální šablona. Záleží na straně hostitele a také na zvycích konkrétního hosta." (zdroj citace: www.ceskatelevize.cz, 24. 3. 2010)

Aby vše klapalo, jak má, Jindřich Forejt musí být za všech okolností na dosah. Kvůli jeho všudypřítomnosti mnohdy zachycené na fotografiích mu média kvůli tomu přezdívají Forejt Gump. Stejně jako americký filmový hrdina Forrest Gump se už ocitl v přítomnosti mnoha mocných lidí světa. A také je vedle nich výrazně vidět. Někdy prý až příliš. „Bývá zvykem, že šéf protokolu je hostovi nejblíže a ukáže mu, kam jít. On je v rukou hostitelské strany. To je normální procedura," brání se Jindřich Forejt. (zdroj citace: www.idnes.cz, 6. 6. 2007)

Muži protokolu číslo jedna bude letos šestatřicet let. A už má za sebou více než desetiletou kariéru, o které se jeho vrstevníkům může jen zdát. Zdá se, že je to opravdu člověk na svém místě. Dokládají to i události prvních měsíců roku 2013, kdy se na pražském Hradě v souvislosti s výměnou prezidentů obměnili lidé na důležitých předních postech. Také Forejt předpokládal, že jeho dny ve funkci šéfa protokolu vyvrcholí současně s odchodem Václava Klause a nástupem Miloše Zemana do prezidentské funkce. Nová hlava státu však Forejtovi nabídla další spolupráci a nejvyšší ceremoniář ji přijal. „Pro šéfa protokolu je nutné, aby měl k hlavě státu individuální přístup a aby obě strany dovolily navzájem se poznat. Bez toho nemůžete dobře dělat tuhle práci." (citace: www.denik.cz, 25. 8. 2012)

Odstupující Václav Kalus přitom lobboval za to, aby se Jindřich Forejt stal velvyslancem ve Vatikánu. Proti tomu se ovšem postavil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který tvrdil, že ve Vatikánu musí Českou republiku reprezentovat člověk s velkými zkušenostmi, nikoliv diplomatický nováček. Později ale ze svého stanoviska ustoupil. Forejt i přes schválení nabídku nakonec nepřijal a do Vatikánu neodjel. Lze ale soudit, že se pozitivně zapsal do povědomí nyní už bývalého papeže Benedikta XVI. Po papežově návštěvě republiky v roce 2009 od něj o rok později obdržel Řád svatého Řehoře Velikého (třída rytíř komandér).

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse