Boty


Pánské boty

Do společnosti volíme polobotky. Pánské boty mají několik variant.K nejzákladnějšímu patří boty s otevřeným a uzavřeným šněrováním. U otevřeného šněrování je jazyk součástí předního dílu a boční díly jsou našity. U uzavřeného šněrování je jazyk našitý zespodu, přední díl je v celku a jsou více společenské.

Mokasiny se nenosí k žádné slavnostní příležitosti ani k černému obleku. Nosí se naboso.Rozhodně nejsou součástí formálního oblečení. Nosí se k neformálnímu oblečení.

Totéž platí u semišových bot .Nosí se spíše k tvídovým nebo koverkotovým látkám. Do společnosti jsou nevhodné.

Kotníčkové boty se nosí převážně ke sportovním kalhotám všech délek(i kratším). V tomto případě jsou celé dobře vidět. V zimě se zakrývají celé nohavicemi a vypadají jako polobotky.

Lakýrky mají své využití především jako večerní obuv. Nosí se k fraku a smokin. Kdybychom měli žaket (denní obdoba fraku) využili bychom oxfordky.

Pro společenské události volíme zásadně černé boty (hnědé nejsou považovány za společenské) s koženou podrážkou. Volba špičky, tvaru případně vzorku je individuální a podléhá spíše módním trendům a vlastnímu vkusu.

Jak zkombinovat barvu pánských bot s oblekem?


Ke světlým pánským oblekům a neformálnímu oblečení volíme hnědé boty. Černé pánské boty se naopak hodí ke všemu co není světlé nebo hnědé.K tmavému obleku si nemůžete vzít hnědé boty. Obecně platí pravidlo, že barva bot /obuvi se musí blížit barvě kalhot. Pokud tedy máte tmavě hnědý oblek volíme tmavě hnědé pánské boty. Světle hnědé, černé obuvi byste vypadal divně. U bílých kalhot můžeme mít bílé, hnědé i černé boty. Každý zanechá jiný dojem. K šedému obleku použijeme vždy jenom černé boty. Pozor na tuto kombinaci ve spojení barev hnědá se šedou . Ne vždy k sobě ladí. Záleží to na odstínu např. středně šedý oblek a hnědé boty jsou v pořádku.

Jak kombinovat další barvy?

Kalhoty - Boty

Černé - černé, červené, tmavě modré, tmavě hnědé, burgundy (vínové), bílé
Tmavě modré - černé, červené, tmavě modré, hnědé, tan, burgundy
Hnědé - černé, hnědé, tan, burgundy
Šedé - černé, hnědé, burgundy, bílé
Světlé - hnědé, burgundy, tan, bílé, béžové

Pásek musí ladit s botami, k formálním oblekům nepatří látkové či pletené opasky, užijte vždy pásek hladký kožený.

Rozhodnete-li se pro hodinky s koženým řemínkem, nezapomeňte, že tak jak ladíte barvu pásku u kalhot a obuvy, je nutné sladit i barvu řemínku vašich hodinek. K oficiálním příležitostem se hodí výhradně černá barva.


Návštěva

Na návštěvě se nepřezouváme. Pokud zveme hosty domů, počítáme s tím, že je nezouváme do bačkor. Nenosíme si vlastní obuv.

U lékaře

Není slušné nechávat klienty nechat chodit v ponožkách. Jsme zákazníky a podle toho by se k nám měli chovat. Neplatí zde už fóbie z bakterií. Do ordinace můžeme vejít v botách. Nikdy ne bosy nebo v nehygienických návlecích. Jsme klienti a lékaři si musí zajistit úklid.Je to však volbou nemocnice nebo ordinace. Pokud návleky jsou měly by být umístěné na dobře viditelném místě. Ideálním místem je vstupní hala, kde by měly být dva koše. První na čisté a druhý na použité návleky. Obvykle jsou jednorázové.


Zdroj:www.ceskatelevize.cz, http://cs.wikipedia.org/wiki/Obuv_na_vysok%C3%A9m_podpatku, rádio impuls,zdroj:www.elegantne.cz, www.muzivcesku.cz,

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse