Pátek třináctého: Věříte v jeho zlou sílu

Podle numerologů je pátek třináctého povídačka. Pátek se řadí mezi dny zasvěcené Venuši (lásce). Podle psychologů těmto pověrám věří méně vzdělaní či méně jistí jedinci.

Kde se vzala pověra ? Proč je pátek třináctého považován za nešťastný den?
První a nejrozšířenější teorie je ta, že na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí (třináctý byl Jidáš Iškariotský - zradil Krista).

Historické kořeny má pověra údajně i kvůli událostem pátku 13. října 1307. Francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od toho dne templáři považovali pátek třináctého za nešťastný den.

Na pověsti pátku třináctého se možná podílí i že v pátek nabídla Eva jablko ze stromu poznání Adamovi, v pátek Kain zabil svého bratra Ábela, v pátek došlo ke zmatení jazyků v Babylóně.

Pátek třináctého se dostal do podvědomí lidí až ve 20. století s rostoucím zájmem o ezoteriku, nadpřirozené a paranormální jevy.

V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena ta samá pověra o úterý třináctého.

Fobie ze třináctky - triskaidekaphobia, fobie z pátku třináctého - paraskavedektriafobie (postihla Franklina Roosevelta, Winstona Churchilla).

Den narození - třináctého
...
Osoby narozené třináctého mají podle numerologů předurčení k snazší zranitelnosti a manipulaci. Třináctka se skládá z jedničky, která dává člověku ctižádostivost a samostatnost, z tvůrčí a společenské trojky s bystrým rozumem. Tato dvě čísla oscilují ke čtyřce, která má organizační schopnosti. Uplatnění naleznou ve vedoucích postaveních, finančnictví a bankovnictví. Jsou to osoby zodpovědné, plné nápadů. Jsou schopni dosáhnout velkých úspěchů. Ve vztazích jde o partnery milující, ochranitelské, věrné a velmi odpovědné. K negativním vlastnostem patří žárlivost, urážlivost, kritičnost, tvrdohlavost.

V tento den se narodil Fidel Castro (kubánský diktátor), Steve Buscemi (americký herec), Mary Kate a Ashley Olsenovy (americké herečky - dvojčata)

Matematicky vzato se pátek třináctého vyskytuje nanejvýše třikrát v roce. Podle numerologů a astrologů se pátku s datem třináctého bát nemusíme. Je to den, kdy máme dát přednost kreativitě a emocím. Nedoporučují však řešit zásadní otázky.

 

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse