Nora a Kilián
Dnes má v občanském kalendáři svátek Nora. Toto ženské jméno je běžné především v severských zemích, v Anglii a v Irsku. U nás je proslavilo slavné stejnojmenné Ibsenovo drama. Jméno je snad irského původu, protože právě na věčně zeleném ostrově je velmi rozšířena forma Nora. V jiných krajinách je považováno za zkráceninu jmen Eleonora či Lenora. Tato dvě jména mají své počátky v arabském Ellinor čili „Bůh je mé světlo". Ze Španělska a Provence se jméno dostalo do Francie a Anglie.
Toto jméno nejvíce proslavila Eleonora Akvitánská (1122-1204). Stala se dědičkou a vévodkyní Akvitánie a Gaskoňska a přidala i titul hraběnky z Poitou. Její dvůr v Poitiers byl střediskem truvérské dvorské kultury. V roce 1137 uzavřela sňatek s Kapetovcem Ludvíkem VII. (1120-1180), který měl přinést spojení severní a jižní Francie. Avšak sňatek se příliš nevyvedl, neboť Eleonora svého muže opustila na 3. křížové výpravě v Palestině, jíž se zúčastnila i se svým frivolním dvorem. Po zrušení sňatku se roku 1152 provdala za vévodu normanského a hraběte z Anjou Jindřicha II. Plantageneta (1133-1189), který se stal roku 1154 anglickým králem. Tím vzniklo mezi Akvitánií a Anglií pevné spojenectví. Eleonoře se narodilo v obou manželstvích několik dětí, z nichž Richard I. Lví srdce (1157-1199) a Jan I. Bezzemek (1167-1216) to dotáhli až na anglické krále.
V církevním kalendáři dnes slaví svůj svátek Kilián. Protože jeho první nositel pocházel z Irska, domnívají se jazykovědci, že jméno má keltské kořeny a znamenalo „mnich".Patron dnešního dne se narodil v 7. století v Mullaghu (Irsko) a je ochráncem diecéze ve Wiirzburgu. Je také ochráncem omítkám, bednářů a lidé se k němu modlí, mají-li potíže s očními chorobami, dnou a revma-tismem. Kiliánův životopis je bohužel z velké části legendární. Jak již bylo řečeno, pocházel z Irska, ale brzy odešel do východních teritorií íránských, kam jej poslal jako misijního biskupa samotný papež. Kilián zde prý obrátil na křesťanskou víru mnoho pohanů, dokonce i samotného vévodu Gozbeta. Toho přesvědčil i o tom, že by neměl žít ve hříchu s manželkou svého bratra. Gozbet ženu opustil, ta si však, zhrzená, najala vrahy, kteří Kiliána i jeho druhy usmrtili. Podle jiných legend Kilián biskupem vůbec nebyl a ani nikoho nepokřtil. Ať už tomu bylo jakkoliv, jisté je, že na jeho počest se koná ve Wúrzburgu každoročně slavná Kiliánova pouť.Dnešního dne začínal podle keltského kalendáře měsíc cesmíny Tinne.