Velikonoční beránek
Velikonoční beránek - symbol záchrany!!!!
Beránek patří na velikonoční stůl stejně jako kapr na vánoční stůl.
Symbol beránka byl velmi rozšířený již v předkřesťanské tradici v celé středomořské civilizaci, ovládané po tisíciletí pastevci. V hebrejské tradici symbolizovaly ovce Izraelitu jako člena "Božího stáda". Kristus je nazýván Beránkem Božím na znamení čistoty, nevinnosti a poslušnosti. Je velikonočním Beránkem nového Izraele, jehož krev zachránila pokřtěné od hříchu a smrti.
Beránek jako obřadní pokrm je znám už od středověku.
„Hle, beránek Boží, který snímá hřích světa." Janovo evangelium 1, 29
Velikonoční Beránek je spjat s biblickými dějinami. Od dob Mojžíše tvořil součást bohoslužebné oběti. O Velikonocích měla každá izraelská rodina v chrámě obětovat beránka. Jeho krev byla donesena k oltáři. Beránek byl pak doma upečen a podáván s nekvašeným chlebem a hořkými bylinami. Bylo to na uctění „ velké noci", při které izraelský národ vyšel z egyptského otroctví.
Velikonoční beránek - recept
Suroviny: 240 g polohrubá mouka,200 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr,2 vejce, 4 bílky,4 žloutky, trochu citrónové kůry
Postup: Do mísy dáme 2 vejce,4 žloutky, vanilkový a krupicový cukr, citronovou kůru a šťávu a vše vyšleháme do pěny. Do této pěny lehce vmícháme mouku a nakonec i pevný sníh ušlehaný ze 4 bílků. Formu na beránka důkladně vymažeme tukem, vysypeme hrubou mouku. Do formy poté vlijeme připravené těsto a formu zaklopíme. Beránka upečeme dorůžova v předehřáté troubě na 190°C . Upečeného a ještě teplého beránka vyklopíme z formy. Až beránek vychladne, vyšleháme bílek s moučkovým cukrem a po kapkách do polevy zašleháme citronovou šťávu. Vzniklou polevou beránka zdobíme.