Larp - trening hrou

Den, kdy je každý hrdinou
"Dochází kyslík, někteří z nás cestu na hladinu nezvládnou," konstatuje doktorka. Napětí na palubě ponorky se stupňuje, vědci i vojáci na palubě křičí jeden přes druhého a všechny začíná ovládat panika. "Tahle situace ale jedno řešení má," řekne s ledovým klidem ruský důstojník, a vytáhne pistoli.
Že to vypadá jako scéna z filmu? Skoro! Jde o příběh, který společně prožije dvanáct hráčů. Na jeden večer se stanou hlavními hrdiny dramatu čtyři kilometry pod arktickým ledem při stále populárnější zábavě, které se říká larp.
Snad každý sní někdy o tom, že se alespoň na chvíli stane hrdinou. U knížky, v kině, v divadle nebo u televize si představujeme, jaká neuvěřitelná dobrodružství jednou prožijeme. Ale zdaleka nemusí skončit jen u přání.
Zjistíte něco o sobě i o ostatních

Jednoduše řečeno, larp je zážitek, který umožní vyzkoušet něco, co byste jindy nezažili. Je to inteligentní a aktivní zábava, které se věnují lidé na celém světě. I u nás jeho popularita stoupá. V centru Brna se jeho tvorbě věnuje občanské sdružení Court of Moravia a pravidla jsou jednoduchá.
Z akce si pak kromě nezapomenutelného zážitku odnesete i spoustu podnětů k přemýšlení. Jak jste se zachovali tváří v tvář vyhroceným podmínkám podmořské mise? Zvítězily osobní ideály, týmová spolupráce či myšlenka celé záchranné mise? Právě proto se larp ve světě využívá i jako výukový nástroj pro středoškoláky nebo kurzy soft skills ve firmách.

Občane, buď poslušný - a budeš šťastný
Stejně jako existuje nepřeberně filmů, i v larpu je možné si vybrat téma, které láká nejvíc, například zážitkovou hru z totalitního prostředí Projekt Systém. Tento larp podpořila Marta Kubišová a letos na jaře byl do kin uveden film 5 pravidel, který vznikl během konání Projektu Systém.
Fiktivní vesnici, již představuje rekreační areál z éry socialismu, zavalí vlna represí poté, co parta místních studentů z legrace pustí do vesnického rozhlasu zakázanou zahraniční hudbu. Vzhledem k tomu, že incident proběhne v předvečer největšího státního svátku, začne se nevinná klukovina posuzovat jako protistátní akt. Do vesnice budou vysláni nekompromisní státní vyšetřovatelé... A ano, to všechno zažijí přímo hráči. Ale jak to vlastně probíhá?

Hráči se přihlásí a sejdou se s ostatními ve „vesnici", tedy speciálně upraveném rekreačním areálu na Vysočině. Lektoři jim na místě představí 40 postav - občany, studenty nebo třeba funkcionáře, kteří ve vesnici „žijí". Účastníci si vyberou postavu, která se jim líbí nejvíc, dostanou k ní rekvizity, kostým a materiály týkající se její minulosti, herních cílů a vztahů k ostatním. A pak už jen zbývá ponořit se do děje! V roli své postavy budou jednat a bude jen na nich, jak celý příběh dopadne.
Je lepší film prožít než odsedět, udělejte si obrázek sami:

Stránky larpu Projekt Systém: www.projekt-system.cz

Web o filmu 5 pravidel: www.film5pravidel.cz

Detailní informace o Court of Moravia: www.courtofmoravia.com

tisk Tisk stáhnout jako pdf Stáhnout v PDF

FaceBook diskuse